avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună seara, În urma unui divorț, cu un singur copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună seara, În urma unui divorț, cu un singur copil ( major, ...

Bună seara,
În urma unui divorț, cu un singur copil ( major, de 30 ani), care e cota fiecăruia ptr partaj: 50-50 soții, sau se împarte totul la 3 ( 33,3 fiecare)?
Mulțumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:13, 20 Septembrie 2021
partaj fac in 3 daca copilul are o cota, daca a cumparat impreuna cu parintii. Daca a investit, are un drept de creanta. Daca nimic din astea, sotii impart egal.
si daca copilul a investit, tot impart egal, dar ce ramane.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impartire bani divort cristina_2013 cristina_2013 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez pt ca sotul sa nu-mi ia banii la divort. Situatia este urmatoarea: - salariul meu este cel putin dublu fata ... (vezi toată discuția)
Doresc un raspuns concret la acest subiect dodorel62 dodorel62 Am fost casatorit si acum am divortat,iar in urma castoriei a rezulta un baiat care acum are 18 ani. Inainte de a deceda parintii mei atat mie cat si fostei ... (vezi toată discuția)
Partaj asdfgh!1 asdfgh!1 Buna ziua! Situatia este urmatoarea: sunt in divort cu sotia si as dori sa stiu ce se va intampla in cazul partajului cu bunurile noastre. Apartamentul in ... (vezi toată discuția)