Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara... Am primit o amenda lasata in geam de la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara... Am primit o amenda lasata in geam de la politia ...

Buna seara... Am primit o amenda lasata in geam de la politia locala deoarece am parcat intr o parcare rezidențială a unui bloc. Spune ca am incalcat prevederile art. 5(1), litera țdin hcl 326/2017, abatere sanctionata de art5(2) din hcl3226/2017. Spune sa ma prrzint la sediul politiei locale in data de 25 pentru clarificarea situației. Abaterea a fost fotografiata si este între 1000 si 1500 de lei.mai scrie ca procesul verbal de constatare a contravenției se poate intocmi si in lipsa conducatorului auto? Se poate primi doar avertisment? Pot scapa de amenda? Sotia este si insarcinata in 7 luni si fix o amenda ne era necesara acum. Locul de parcare era doar numerotat si era si indicator in zona dar nu l am observat. Multumesc
nu știu despre ce oraș e vorba, dar in București există obiceiul de a lăsa o carte de vizita la vedere. concesionarul va telefonează, dvs va mutați mașina,... politicos si fără surprize.
legal, puteți plăti 500 lei in 15 zile. parcarea era corect semnalizata (delimitare locuri, numerotare si panou informativ la capătul rândului). teoretic puteți contesta in instanța, dar nu vad ce argumente ați avea.
adriandimitriu, utilizator
Buzau... Nu stiam ca au fost date spre folosință si sunt platite.. Si la mine la bloc sunt doar numerotate dar inca nu sunt date la primarie pt locatari sa fie platite. Parcheaza fiecare cum vrea. Multumesc. Nu ne am dat seama sa lasam nr de tel in geam.

adriandimitriu a scris:

nu știu despre ce oraș e vorba, dar in București există obiceiul de a lăsa o carte de vizita la vedere. concesionarul va telefonează, dvs va mutați mașina,... politicos si fără surprize.
legal, puteți plăti 500 lei in 15 zile. parcarea era corect semnalizata (delimitare locuri, numerotare si panou informativ la capătul rândului). teoretic puteți contesta in instanța, dar nu vad ce argumente ați avea.

diana23ingrid, utilizator
Ce ati gasit in geam nu e amenda, ci o instiintare, politia locala doreste sa va identifice. PV de contraventie nu se pot intocmi decit pe numele persoanei vinovate. Daca va prezentati, nu va garanteaza nimeni ca primiti avertisment. Nu va pot amenda pentru neprezentare. Daca ar fi fost politia rutiera, amenda la jumatate din minim ar fi fost de 300RON (stationare neregulamentara -4 puncte amenda minim, art. 100/ alin.2 din OUG 195/2002 coroborat cu 108/1/b/7).
latka, moderator
Codul rutier diferențiază intre staționare si parcare, prima făcând-se doar pe carosabil. Aici era vorba de o parcare cu plata in toata regula. [ link extern ]
adriandimitriu, utilizator
Nu era parcare cu plata. Era parcarea blocului. Parcare rezidentiala.

adriandimitriu a scris:

Codul rutier diferențiază intre staționare si parcare, prima făcând-se doar pe carosabil. Aici era vorba de o parcare cu plata in toata regula. [ link extern ]