Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Am castigat in instanta recalcularea pensiei. Am depus ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Am castigat in instanta recalcularea pensiei. Am depus la Casa ...

Am castigat in instanta recalcularea pensiei. Am depus la Casa De Pensii sentinta legalizata in data de 7 iulie 2021, dar aceasta nu mi-a raspuns pana in prezent. In cat timp trebuie sa raspunda casa de pensii? Daca se poate cu art de lege.
OG 27/2002
art.8
(1) Autoritățile și instituțiile publice sesizate au obligația sa comunice petitionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petitiei, răspunsul, indiferent dacă solutia este favorabila sau nefavorabila.
....

Legea 263/2010
art. 106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa teritorială de pensii, în termen de 45 de zile de la data înregistrării cererii.
....
In urma hotararii instantei, CJP va primi documentul scris de la instanta. Cel mai probabil, termenul de 45 zile invocat decurge de la data primirii documentului de la instanta.