Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cu datorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cu datorii

Va cer sfatul intr-0 problema complicata si neobisnuita.
Sotul meu a plecat de acasa acum 15 ani si si-a intemeiat alta familie (din care au rezultat trei copii minori momentan). Acum ei traiesc in Austria.
Am si eu un fiu major cu sotul, plecat si el in strainatate de cativa ani.
Eu nu am divortat pentru ca el a refuzat orice contact si abia recent m-a sfatuit cineva despre posibilitatea divortului la distanta. Cred ca nu voi mai apuca oricum sa divortez, pentru ca din ce inteleg sotul este in stare grava cu sanse aproape zero de recuperare.
Pe mine nu ma intereseaza sa raman cu nimic de pe urma lui (am avut cateva proprietati comune de mica valoare pe care le-am vandut de comun acord printr-un imputernicit). Acum, la comun singurele lucruri pe care le mai avem sunt doua terenuri obtinute prin contract de vanzare cumparare, care nu valoreaza mai nimic.
Din ce am aflat recent, el are cateva credite la un IFN. Pot fi trasa eu sau fiul meu la raspundere pentru aceste datorii in cazul in care el moare?

Va multumesc.
V_Oana, utilizator
nu va trage nimeni la raspundere, datoriile se platesc pana la limita valorii mostenite. nu dati din buzunar.ul propriu.
Si o sa fiti "trasa la raspundere" in limita bunurilor ce le mosteniti, nu trebuie sa contribuiti dvs. cu ceva din propriile bunuri pentru a acoperi datoriile.
Daca jumatate din terenuri va apartin atunci creditorii nu pot vinde decat jumatate din ele pentru recuperarea datoriei.
In Austria unde locuieste acum nu mai are alte bunuri?
Banuiesc ca acesti creditori vor incerca sa obtina de la dvs. restul de datorie ( daca mai ramane ceva dupa ce au vandut tot ce avea...) invocand faptul ca acel credit a fost facut in timpul casatoriei... dar aratati ca el a parasit domiciliul de 15 ani, are o alta familie, copii si nu au ce va face.
Nu ar strica sa apelati la un avocat daca ajung la asta...
In Austria stateau sezonier cu munca. Alte bunuri nu are, sau daca are sunt la comun cu noua familie si eu nu stiu despre ele. Adresa din buletin inteleg ca este in tara, in Satu Mare. Tot la o institutie din Romania a facut si creditul. Nu e vorba de o banca, din ce mi s-a explicat e un IFN sau un CAR.
Cu siguranta valoarea creditului e mai mare decat a terenului, acela valoareaza foarte putin.
Decat sa astept creditorii sa imi bata la usa si sa ma trezesc cu procese, nu ar fi mai bine sa renunt direct la acea parte? Nici pe mine nici pe fiul meu nu ne intereseaza sa ramanem cu nimic de pe urma lui. Cand a plecat ne-a lasat cu datorii de platit, asa cum vad ca a facut si cu noua familie.
V_Oana, utilizator
puteti renunta la mostenire, asta inseamna ca nu veti mosteni nici parte din ce avea si nici datoriile sale.
Problema e ca ramaneti cu partea dvs din terenuri, daca nu renuntati si la proprietate

art 899
(1) Proprietarul poate renunța la dreptul său printr-o declarație autentică notarială înregistrată la biroul de cadastru și publicitate imobiliară pentru a se înscrie radierea dreptului.

(2) În acest caz, comuna, orașul sau municipiul, după caz, poate cere înscrierea dreptului de proprietate în folosul său, în baza hotărârii consiliului local, cu respectarea dispozițiilor legale privind transferul drepturilor reale imobiliare, dacă o altă persoană nu a solicitat înscrierea în temeiul uzucapiunii.
Renuntarea pare cea mai sigura cale, iar terenurile respective nu au fost niciodata o miza pentru mine, deci nu pierd nimic imprtant.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

gi-jane2 a scris:

puteti renunta la mostenire, asta inseamna ca nu veti mosteni nici parte din ce avea si nici datoriile sale.
Problema e ca ramaneti cu partea dvs din terenuri, daca nu renuntati si la proprietate

art 899
(1) Proprietarul poate renunța la dreptul său printr-o declarație autentică notarială înregistrată la biroul de cadastru și publicitate imobiliară pentru a se înscrie radierea dreptului.

(2) În acest caz, comuna, orașul sau municipiul, după caz, poate cere înscrierea dreptului de proprietate în folosul său, în baza hotărârii consiliului local, cu respectarea dispozițiilor legale privind transferul drepturilor reale imobiliare, dacă o altă persoană nu a solicitat înscrierea în temeiul uzucapiunii.