Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Salutare Este sau nu discriminare între vaccinați ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Salutare Este sau nu discriminare între vaccinați și nevaccinați? ...

Salutare
Este sau nu discriminare între vaccinați și nevaccinați?

In Constituția României scrie:

Art. 53 – Restrângerea exerciţiului unor drepturi sau al unor libertăţi
(1) Exerciţiul unor drepturi sau al unor libertăţi poate fi restrâns numai prin lege şi numai dacă se impune, după caz, pentru: apărarea securităţii naţionale, a ordinii, A SĂNĂTĂȚII ori a moralei publice, a drepturilor şi a libertăţilor cetăţenilor; desfăşurarea instrucţiei penale; prevenirea consecinţelor unei calamităţi naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
(2) Restrângerea poate fi dispusă numai dacă este necesară într-o societate democratică. Măsura trebuie să fie proporţională cu situaţia care a determinat-o, să fie APLICATĂ ÎN MOD NEDISCRIMINATORIU şi fără a aduce atingere existenţei dreptului sau a libertăţii.

De aici concluzionăm că se pot da legi restrictive pentru a proteja sănătatea publică iar acestea trebuie aplicate nediscriminatoriu.

Însă legea 324/2006 definește discriminarea:
„Art. 2. - (1) Potrivit prezentei ordonanţe, prin discriminare se înţelege orice deosebire, excludere, restricţie sau preferinţă, pe bază de rasă, naţionalitate, etnie, limbă, religie, categorie socială, convingeri, sex, orientare sexuală, vârstă, handicap, boală cronică necontagioasă, infectare HIV, apartenenţă la o categorie defavorizată, precum şi orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrângerea, înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării, în condiţii de egalitate, a drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, în domeniul politic, economic, social şi cultural sau în orice alte domenii ale vieţii publice."

De aici concluzionăm că restricțiile pot fi aplicate persoanelor care AU o boală contagioasă exceptând HIV așadar carantinarea este legală.

Cei care NU AU COVID-19
așadar fac obiectul legii.

Discriminarea bazată pe vaccinare intră sub incidența prezentei legi la categoria "și altele"
( orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrângerea, înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării, în condiţii de egalitate, a drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, în domeniul politic, economic, social şi cultural sau în orice alte domenii ale vieţii publice)
Ideea este ca cei vaccinați nu ajung la ATI iar cei nevaccinați risca sa ajungă.
Statul trebuie sa aibă grija de oameni.

Daca nu se limita cu ora 22 trebuia sa se dea iarăși un lockdown total și deja nu mai ajuta.
Lucrurile au scăpat de sub control și eu ma asteptam la asa ceva de mult timp.
Luna octombrie 2021 era previzibila cu un vârf Everest de infectari.
Tulpina delta are și viteza de contaminare foarte mare.

Era simplu, oamenii trebuia sa aibă grija, indiferent ca erau vaccinați sau nevaccinati.
Nu au făcut asa și m-au afectat și pe mine care m-am ferit desi sunt vaccinat.
Sunt unii atat de împotriva vaccinării încât folosesc și acte false.
Ar trebui ca aceștia sa semneze ca accepta sa nu primească oxigen la ATI daca vor avea nevoie și vor fi în conflict de interese cu o persoana vaccinata cu comorbiditati.
Apoi,dupa ce ar semna, sa umble liberi cu un astfel de certificat de refuz de vaccinare.

Eu am inteles ca unii nu vor cu niciun chip sa se vaccineze.
Trebuie sa își asume riscul.

La Sibiu a murit un om care avea certificat fals de vaccinare.
A recunoscut mai înainte sa moara.
La ce l-a ajutat un act fals?

Mai bine își asuma fiecare și ne vedem toți de treaba.
Va mai dura câțiva ani nebunia asta,nu se va termina acum în iarna.

Sa inițieze cei care refuza vaccinarea un proiect de lege în acest sens sau sa sesizeze guvernul cu o astfel.de propunere.Sa o semneze foarte mulți și sănătate!
Ce atâtea proteste și atata haos?

O sa le semnez și eu petiția desi sunt vaccinat.
Cred ca mulți vaccinați o.vor semna pentru ca oamenii si-au cam pierdut răbdarea.

Cu unii nu te poți înțelege și este bine sa ii lași în plata Domnului.

De ce sa moara oamenii cu acte false de vaccinare ca bietul om.de la Sibiu când își pot asuma riscuri și fără sa încalce legea penala.

Nici mie nu imi place ca este pustiu după ora 22 dar nu pare sa existe alta cale în acest moment.Ma refer la ceea ce este în București.
Un lockdown nu ar ajuta suficient ne-ar distruge economic.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
nici presa n-ati cititt-o. este vorba de ora 20.
Da, corect.
La ora 22 închid magazinele non stop.

Ce propuneri aveti ca sa fie bine?

Aceasta măsură a restrâns f mult circulația și este eficienta.

Eu as prefera sa nu fie restricții dar nu se poate asa ceva.
As vrea sa vad oameni pe strada și sa nu fie ca imediat după un bombardament.

Mulți medici ziceau de lockdown dar nu are sens.

Statul a procedat corect.
Nu are alta cale.

Știu pe unii care chiar stau în spatele gratiilor, tot timpul, că nu respectă niște reguli de comportament uman și, pentru moment, sunt izolați. Or fi și ei discriminați?
Pentru știința ta, CEDO a anunțat că nu mai judecă cauze legate de "nerespectarea drepturilor omului" legate de vaccinare. Nu or fi știiind nici ei legea, sau e vorba de "dictatura UE"?
Cine nu vrea să se vaccineze, are opțiunea de a se retrage la o stână, și nu o să-l mai deranjeze nimenea.

filip01 a scris:

ba este o incalcare a drepturilor omului mare cat casa! adica sa stea in cusca de la ora 20 pe cand si animalele nu mai sunt tinute in lant si sunt lasate sa bantuie!
inteleg sa nu fie in grupuri mai mari de 2, rasfirati la 2-3m etc, dar la cusca este revoltator. cu restaurantele si alte locuri inchise este altceva, dar mersul pe jos este un dat divin - asa a facut Dzeu (sau cine vreti) lumea.

Problema este ca se consuma și bani pentru ei.
Chiar dacă plătesc asigurări de sănătate nu este deloc in regula sa supraaglomereze spitalele.
Daca un vaccinat poate trai 3 zile și vine unul nevaccinat care are nevoie la ATI va trebui lăsat sa moara cel vaccinat cu comorbidități.
Insa, la oameni nu le pasa de oameni.

Daca lor nu le pasa de alții ca ii ucid asa de ce sa ne pese și noua de ei.
Sa aleagă singuri sub semnatura ca accepta sa rămână fără aer și dacă au zile vor supraviețui dacă nu, nu.Ei aleg singuri.

Nevaccinații ii mai afectează și pe toți ceilalți care au nevoie de spital,fie vaccinați,fie nevaccinati ca au făcut toate spitalele Covid din cauza lor.
Tot haosul actual este generat de ei.
Nici nu se păzesc și asta este de asemenea ceva extrem de enervant.
Eu am cheltuit salariile.lor pe un an numai pe proteție sa nu mai infectez și sa am ceea ce doar statele avansate folosesc la nivel de vârf și îmi provoacă și mie paguba patrimoniala personala în mod direct.

Și tot ei se plâng ca sunt discriminați când de fapt sunt discriminați vaccinații.
Este foarte supărător asa ceva.
De ceva timp merg în spatii închise printre oameni care nu poarta masca de protectie.Eu sunt singurul care port masca de protectie foarte puternica.Daca nu purtam o astfel de masca trebuie sa ii oblig pe.toti sa poarte masca când as intra acolo și sa obligi 50 de persoane este mult mai.dificil.decat pare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat