Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se procedează în cazul unei delegări? Ce acte ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se procedează în cazul unei delegări? Ce acte trebuie ...

Cum se procedează în cazul unei delegări? Ce acte trebuie întocmite,și de către cine? Mulțumesc!
Conducatorul unitatii emite decizia de delegare (ordinul de deplasare), prin completarea, in Ordinul de deplasare, a datelor persoanei care urmeaza sa efectueze deplasarea, respectiv functia, sarcina pe care o are de indeplinit, locul si durata delegatiei.

La întoarcerea din delegație, angajatul va trebui să atașeze, la ordinul de deplasare, toate documentele justificative aferente cheltuielilor efectuate, printre care cele cu cazarea, transportul sau orice alte cheltuieli relevante deplasării.

Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.
Mulțumesc frumos!