Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Doresc sa construiesc un gard fara fundatie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Doresc sa construiesc un gard fara fundatie paralel ...

Buna ziua! Doresc sa construiesc un gard fara fundatie paralel cu gardul vecinului, de fiecare data cand isi darama gardul mai intra pe proprietatea mea si imi mai ia 10 20 cm .... pana acum mi a luat 40cm... Am nevoie de autorizatie? Avand in vedere faptul ca va fi construit pe proprietatea mea, nu pe linia de hotar, nu pe proprietatea mea.

Fără ac , puțin probabil. Vecinul poate face plângere la primărie.
Dar nici vecinul nu poate dărâmă sau construi cum vrea.
Dacă puteți dovedi, prin măsurători cadastrale ca acesta va folosește o bucata de pământ, exista și plangere penala de tulburare de posesie.
Cel mai bine , va înțelegeți cu vecinul și faceți un gard la limita proprietății cu ac. Puteți și fără ac, dar atâta timp cât cineva nu depune plângere, e pe barba fiecăruia.