Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... concediul medical COVID octombrie 2021
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

concediul medical COVID octombrie 2021

Buna ziua,

Cum se deconteaza acum in octombrie 2021 concediul medical pt cei care au Covid? Concediu se acorda doar pe baza deciziei DSP nu? daca DSP-ul nu emite decizia si omul sta in izolare si asteapta decizia? de catre cine...si cat plateste angajatorul si cat casa de sanatate?

care este procedura in prezent....multumesc
ionela11, utilizator
Medicul de familie va emite concediul medical, prin urmare luati legatura cu el.
multumesc...si acest concediu medical cum va fi decontat acum in octombrie 2021 ...cate zile angajatorul cate zile casa de sanatate?...stiti cumva
Angajatorul il plateste in faza initiala, dupa aceea isi reglementeaza cu CNAS decontarea ulterioara. Conform OUG 158/2005 se suporta integral de catre FNUASS .
Articolul 22
(1) Indemnizațiile prevăzute la art. 18 lit. a) și b) se suportă integral din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate, în condițiile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență.

[ link extern ]
latka, moderator