avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am înțeles că pe 1 martie 2022 se mărește ISR ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am înțeles că pe 1 martie 2022 se mărește ISR ul.Stie cineva ...

Am înțeles că pe 1 martie 2022 se mărește ISR ul.Stie cineva oare cu cat va creste de la valoarea lui din prezent de 500 lei?Vă mulțumesc!!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:34, 12 Noiembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea 76/2002
art. 33^2
Valoarea indicatorului social de referință se actualizează, din oficiu, în fiecare an, la data de 1 martie, cu rata medie anuală a inflației din anul precedent, indicator definitiv, comunicat de Institutul Național de Statistică. În situația în care rata medie anuală a inflației are valoare negativă se păstrează ultima valoare a indicatorului social de referință.

Art. II din LEGEA nr. 225 din 26 iulie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 735 din 27 iulie 2021, prevede:

”Articolul II
Actualizarea indicatorului social de referință prevăzut la art. 33^2 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 103 din 6 februarie 2002, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu cele aduse prin prezenta lege, intră în vigoare la 1 martie 2022.”

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

stimulentul de insertie nu trebuia sa se majoreze in ... Laurm Laurm buna ziua Stimulentul de insertie nu trebuia sa se majoreze in 2023, ca de altfel anual cu rata inflatiei? atat cel acordat pana la 2 ani(1500ron) cat si ... (vezi toată discuția)
Buna ziua că va fii indemnizația de handicap de la in 1 martie ... Adrian@adița Adrian@adița Buna ziua că va fii indemnizația de handicap de la in 1 martie eu iau 450 (vezi toată discuția)
Cit vor primi persoanele cu handicap accentuat, în februarie ... Că-mi camis Că-mi camis Cit vor primi persoanele u handicap accentuat, în februarie 2023? Multumesc (vezi toată discuția)