Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am înțeles că pe 1 martie 2022 se mărește ISR ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am înțeles că pe 1 martie 2022 se mărește ISR ul.Stie cineva ...

Am înțeles că pe 1 martie 2022 se mărește ISR ul.Stie cineva oare cu cat va creste de la valoarea lui din prezent de 500 lei?Vă mulțumesc!!!
Legea 76/2002
art. 33^2
Valoarea indicatorului social de referință se actualizează, din oficiu, în fiecare an, la data de 1 martie, cu rata medie anuală a inflației din anul precedent, indicator definitiv, comunicat de Institutul Național de Statistică. În situația în care rata medie anuală a inflației are valoare negativă se păstrează ultima valoare a indicatorului social de referință.

Art. II din LEGEA nr. 225 din 26 iulie 2021, publicată în Monitorul Oficial nr. 735 din 27 iulie 2021, prevede:

”Articolul II
Actualizarea indicatorului social de referință prevăzut la art. 33^2 din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 103 din 6 februarie 2002, cu modificările și completările ulterioare, precum și cu cele aduse prin prezenta lege, intră în vigoare la 1 martie 2022.”