Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua că va fii indemnizația de handicap de la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua că va fii indemnizația de handicap de la in 1 martie ...

Buna ziua că va fii indemnizația de handicap de la in 1 martie eu iau 450
Probabil că vom fi informați de presă în martie 2024. Deocamdată nu avem date în acest sens.
Indemnizatia de handicap crește doar dacă se majorează valoarea ISR.

Așa cum s-a stabilit prin Legea 225/2021, valoarea indicatorului social de referință (ISR) se actualizează, din oficiu, în fiecare an, la data de 1 martie, cu rata medie anuală a inflației din anul precedent, dar doar dacă aceasta are o valoare pozitivă.
buna ziua ..cat va fi indemnizatia de handicat gradul 2 de la 1 martie ,daca eu iau 449ron?

Adrian@adița a scris:

Buna ziua că va fii indemnizația de handicap de la in 1 martie eu iau 450

Pentru 2023, INS a anunțat o rată a inflației de 10,40%.
Astfel, valoarea ISR se va majora, din martie, de la 598 de lei, cât e în prezent, la 660 de lei.

Indemnizația de handicap se va majora cu 10,40%, începând cu luna martie 2024.
Dapix, utilizator