Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cit vor primi persoanele cu handicap accentuat, în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cit vor primi persoanele cu handicap accentuat, în februarie ...

Cit vor primi persoanele u handicap accentuat, în februarie 2023? Multumesc
Pe site-ul anpd.gov.ro (Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități) se menționează: Începând cu anul 2022, Indicatorul Social de Referință (ISR) se majorează, în luna martie a fiecărui an, cu rata medie anuală a inflației, indicator definitiv comunicat de Institutul Național de Statistică.
Acest indicator stă la baza stabilirii cuantumurilor beneficiilor de asistență socială, implicit a prestațiilor acordate persoanelor cu dizabilități în baza art.58 din Legea nr.448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare.
Rata medie anuală a inflației care va sta la baza stabilirii noilor cuantumuri de prestații sociale și beneficii de asistență socială este de 5,1%, ceea ce înseamnă că valoarea ISR crește de la 500 de lei la 525,5 lei.