Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... modalitate legala plata sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

modalitate legala plata sulta

In urma unui partaj judiciar a fost emisa o sentinta definitiva si irevocabila in urma careia imobilul si terenul supus partajului a fost atribuit unei persoane implicate in partaj, respectiva persoana fiind obligata la plata unor sulte catre ceilalti mostenitori.
Intrebarea este cum poate proceda persoana la plata sultelor in conditiile in care mostenitorii nu sunt toti in aceeasi localitate,, unii din ei nu se pot deplasa, si daca poate fi facut cadastrul inainte de plata respectivelor sulte.
Este suficient ca la radierea sarcini, sultei, sa prezentati dovada plati sultei.