Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Calomnie/Discreditare Bună ziua! Am nevoie de ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Calomnie/Discreditare Bună ziua! Am nevoie de câteva informații care sunt legate ...

Bună ziua! Am nevoie de câteva informații care sunt legate de un modul legal prin care pot sa rezolv o problema și am nevoie de sugestii pentru a înțelege mai bine situația și soluțiile.
Exista un blog în care se vorbește despre mine, folosindu se numele meu din buletin, în care se vorbește despre viata mea personala și despre un istoric de evenimente care pot fii catalogate drept jignitoare prin faptul ca sunt publice pe net acele informații. Unul din termenii folosiți este acela de "vierme". Nu am reușit să primesc un răspuns din partea celor care administrează blog-ul. Nu sunt sigur de politica de confidențialitate dar consider ca folosirea numelui meu real fără acordul meu este o abordare jignitoare asupra propriei persoane.
Ce acțiuni pot sa întreprind pentru a rezolva aceasta problema în termeni legali?
Mihai Sia, utilizator
Buna ziua,
Eu zic ca ii puteti informa ca o sa faceti plangere la ANSPDCP daca va mai folosesc numele...
Dar nu stiu cat va poate ajuta asta, din vreo 20 mil cati mai suntem mai pot exista cativa cu numele dvs... si pot spune ca nu se refera la dvs...
Faceti sesizarea, vedeti ce spun... si, daca nu va convine raspunsul... vedeti apoi ce spune si ANSPDCP in urma sesizarii dvs.
Puteti formula actiune civila prin care sa solicitati daune morale,indepartarea articolului etc.Discutati cu un av problema consta in identificarea autorului artticoluluu, a persoanei pe care este.inregistrat site-ul etc
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
sunteti o persoana cu activitate publica? de ex. influencer, youtuber, etc.?
Buna ziua,

Puteti demara o actiune civila, fondata pe raspunderea civila delictuala, va este lezata onoarea, demnitatea, prin postari defaimatoare, la adresa dumneavoastra.

Totodata, posibil ca respectivul blog sa prelucreze date personale, si sa nu respecte legislatia, in acest sens, anume normele GDPR.(regulamentul 679/2016).
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat