Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Vreau să deschid un cabinet stomatologic, la țară.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Vreau să deschid un cabinet stomatologic, la țară.

Bună ziua! Vă rog să mă ajutați într-o speță în care nu găsesc rezolvare. Vreau să deschid un cabinet stomatologic, la țară, într-un dispensar medical, iar primarul ne spune ca nu poate inchiria spatiul decat prin licitatie. La licitatie trebuie să participe doar entități juridice, întrucât spațiul nu se poate subînchiria ulterior dacă câștigi licitația pe persoana fizică. Cei din Colegiul Medicilor si de la DSP spun că nu se poate da aviz de functionare a cabinetului decât dacă se face dovada deținerii spațiului. Vă rog, dacă vedeți o ieșire din această situatie, sa mă ajutați cu un raspuns! Vă mulțumesc anticipat pentru toate raspunsurile!
george-neagu, moderator
Va inregistrati mai intai ca entitate juridica cu sediul social la adresa din buletin dar fara activitate la sediul social. Apoi participati la licitate cu aceasta entitate juridica si daca castigati licitatia, va inregistrati acolo la adresa spatiului un punct de lucru cu activitatea de cabinet stomatologic pentru care solicitati acele avize.