Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata concediu medical

este legal ca sefii sa i-a decizia de a nu-mi plati concediul medical pe motive ca firma nu are bani ,sau sa-mi fie platit doar in mementul in care casa de sanatate vireaza banii?multumec
Nu este legal dar din nefericire este o practica destul de intalnita.
Concediul medical este suportat astfel:
- primele 5 zile de CM de catre angajator
-restul zilelor se recupereaza de la Casa de Sanatate.

Angajatorul este obligat sa va plateasca banii aferenti intregii perioade de CM urmand ca ulterior sa-si recupereze sumele de la Casa de Sanatate.
Faceti sesizare conform art 49 din OUG 158/2005.:

Art. 47. - (2) Constituie contravenţii următoarele fapte, săvârşite prin încălcarea obligaţiilor prevăzute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plată a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronată a indemnizaţiilor;
Art. 48. - Contravenţiile prevăzute la art. 47 se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.500 lei şi constituie venituri la Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
Art. 49. - Constatarea contravenţiilor prevăzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzătoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.
Buna ziua . Am si eu o intrebare !Sunt in concediu medical pentru 7 zile, diagnosticul fiind de Pneumonie Interstitiala acuta. Aceasta face parte din urgente, adica se plateste 100%? Pe certificat nu este trecut nimic la rubrica de urgente medico-chirurgicale. La cod indemnizatie (1-15) este trecut 01. Acest concediu medical mi-a fost dat de catre medicul de familie la recomandarea medicului specialist de la sectia de contagioase, in urma unei consultatii medicale la aceasta sectie.
Multumesc!
Angel 2007 a scris:

Faceti sesizare conform art 49 din OUG 158/2005.:

Art. 47. - (2) Constituie contravenţii următoarele fapte, săvârşite prin încălcarea obligaţiilor prevăzute la art. 36 alin. (3):
a) refuzul nejustificat de plată a indemnizaţiilor;
b) calculul şi plata eronată a indemnizaţiilor;
Art. 48. - Contravenţiile prevăzute la art. 47 se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.500 lei şi constituie venituri la Fondul naţional unic de asigurări sociale de sănătate.
Art. 49. - Constatarea contravenţiilor prevăzute la art. 47 şi aplicarea amenzilor corespunzătoare se fac de către organele de control ale CNAS şi ale caselor de asigurări de sănătate.

Norocul nostru ca avem legi,mai rau ca nu le putem si aplica.Casa de asigurari de sanatate nu poate aplica amenzile contraventionale mentionate la art. 48 datorita lipsei normelor metodologice.Singurul lucru pe care l/a putut face ca urmare a sesizarilor venite din partea angajatilor impotriva angajatorilor au fost avertismentele conform Ordonantei 2/2001 art.5,alin.2,lit.a.

@anna72

Pneumonie Interstitiala acuta este un diagnostic din lista urgentelor medico-chirurgicale, iar medicul trebuia sa va elibereze certificat medical pe cod 06 pentru maxim 5 zile cat prevede legea.Daca mai aveati nevoie de certificat medical se dadea in continuare cu cod 01.
Crissa C, Consilier juridic