avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 318 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... plata concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

plata concediu medical

este legal ca sefii sa i-a decizia de a nu-mi plati concediul medical pe motive ca firma nu are bani ,sau sa-mi fie platit doar in mementul in care casa de sanatate vireaza banii?multumec
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:54, 5 Februarie 2010
Conform OUG 158/2005, certificatul medical se depune pana pe 5 ale lunii si se plateste in ziua de plata a salariilor din luna respectiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical t1t1 t1t1 Am o nelamurire.daca un salariat face atac cerebral si este in concediu medical cine si cat il plateste si pe ce perioada?are salariul in cartea de munca de ... (vezi toată discuția)
Plata concediu medical libra_y2005 libra_y2005 Buna ziua, Doresc sa stiu cine plateste un concediu medical de 15 zile calendaristice, diagnostic medical pneumonie acuta, acordat prin 2 certificate ... (vezi toată discuția)
Concediul medical initial neplatit riplleyhd riplleyhd in data de 25/06/2015 am avut un concediu initial de la reumatologie cod boala 651 parca valabil pana in 30/06/2015 apoi in urma investigatiilor am aflat ca am ... (vezi toată discuția)