Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Doresc ca persoana juridica sa fac o donatie de bunuri.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Doresc ca persoana juridica sa fac o donatie de bunuri.

Buna ziua,
Doresc ca persoana juridica sa fac o donatie de bunuri din grupa CAEN 463 si 464 .
Va rog sa-mi comunicati din punct de vedere juridic care sunt implicatiile.
Transportul este organizat de catre cei din Ucraina.
Multumesc
Andreea Radulescu
george-neagu, moderator
donatia de bunuri este catre Ucraina.
Bună ziua,

Cred că vă sunt de folos informațiile din acest articol:
www.avocatnet.ro/articol_606...

Dacă nu sunt suficiente, poate vă ajută măcar să puneți întrebări punctuale.

PS:
Felicitări pentru implicare!
Manuela Rășină, administrator
Multumesc mult!
Buna ziua,

Daca sunteti persoana juridica cel mai avantajos este sa faceti o sponsorizare prin intermediul unei Asociatii/Fundatii, in conformitate cu Legea 32/1994. Sponsorizarile facute in conditiile acestei legi sunt credit fiscal la plata impozitului pe profit/venit (in functie de tipul de societate), in limita a 0.75% din cifra de afaceri si 20% din impozitul pe profit datorat. Asta inseamna ca o parte din suma sponsorizata (84% in cazul societatilor platitoare de impozit pe profit), va fi recuperata de la bugetul de stat la termenul de plata al impozitului pe profit. Conditia este sa aveti profit in anul in care faceti sponsorizarea pentru ca incepand din 2022 nu se mai pot reporta sumele.

In cazul contractului de donatie, aceasta va fi cheltuiala nedeductibila daca sunteti platitor de impozit pe profit, pentru ca nu reprezinta o cheltuiala efectuata in scopul desfasurarii activitatii economice. In plus, dpdv juridic, ctr de donatie care depaseste o anumita suma ar trebui autentificat notarial.

Vorbiti cu contabilul dumneavoastra sa analizeze situatia.
floricernat, utilizator
Multumesc!