Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Contract de sponsorizare poate fi incheiat intre 3 ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Contract de sponsorizare poate fi incheiat intre 3 parti?

Buna ziua,
Un contract de sponsorizare, poate fi incheiat intre 3 parti ( 2 sponsori si un beneficiar) ?
george-neagu, moderator
teoretic da, dar care ar fi ratiunea? Ce obligatii reciproce ar exista intre sponsori? Daca drepturile si obligatiile reciproce sunt doar intre beneficiar, pe de o parte, si cei doi sponsori, pe de alta parte, nu sunt "trei parti" ci doar doua parti, putand sa existe pluralitate de subiecte care formeaza una sau ambele parti.... Ex, cand cei trei copropiretari ai unui apartament il vind unor tineri casatoriti care au regim de comunitate matrimoniala de bunuri si cumpara cu banii economisiti din salariu, sunt 5 persoane implicate, dar contractul are doar DOUA parti - vanzatorul ( format din 3 persoane ) si cumparatorul ( format din 2 persoane).