Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! Sunt coproprietar a nunui imobil in cota ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! Sunt coproprietar a nunui imobil in cota de 1 /2 ...

Buna ziua !
Sunt coproprietar a nunui imobil in cota de 1 /2 , constructii si teran . Coproprietarul vrea sa construiasca un gard din placi de beton pe terenul comun .
Are nevoie de acordul meu si de autorizatie de constructie ?

Va multumesc anticipat ptr. raspunsurile Dv.
Așaa, de-aci și până dincolo? Cam pe unde, mai exact, de vreme ce vă aflați în stare de coproprietate?
Nu poate până la sistarea prin partaj a stării de coproprietate.
Bjuna ziua !

In continuare la discutia deschisa .
Pe terenul comun sunt construite diferite cladiri anexe , fara autorizatie ( de acum 30-40 de ani si platesc impozit de cand sunt proprietar ) cand am cumparat 1/2 parte din imobil in contract scrie ca am cumparat 1/2 parte din imobil ( consider ca 1/2 parte si din anexe existente la acea data ) . Coproprietarul fiind un samsar imobiliar a cumparat apartamentul nr. 2 si 1/2 parte din suprafata totala , dupa o licitatie la executare silita , fara sa fie stipulat in documente si anexele respective . Asa cum am scris si mai sus , coproprietarul a inchis prin construirea gardului accesul meu la anexele gospodaresti , la intrarea principala in clusiv accesul la ridicarea corespondentei . Am sesizat prin apel telefonic polita nationala care ma indrumet spre polotia locala . Am fost personal la politia local care a spus ca nu este competenta lor .
Ce am de facut cui sa ma adresez ?