avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri Înregistrare traducãtor autorizat
Discuție deschisă în Traduceri

Înregistrare traducãtor autorizat

Bună seara!

Am obținut de curând autorizația de traducător de la Ministerul Justiției iar următorul pas este înregistrarea la tribunal în termen de 60 de zile de la emiterea autorizației pentru a fi luată în evidență. Actele necesare pentru înregistrare sunt: cerere, autorizația, copie după autorizație, specimenul de semnătură și modelul de ștampilă. Am fost astăzi la tribunal și nu mi-au cerut decât cererea și copia după autorizație și mi s-a părut ciudat deoarece cei de la Ministerul Justiției specifică clar că trebuie depuse și specimenul de semnătură și modelul de ștampilă. Mă tem că n-am fost luată în serios. Sau îmi fac griji degeaba? Vă mulțumesc anticipat!

O seară plăcută vă doresc!:)

Cel mai recent răspuns: ContSters24933 , utilizator 13:07, 19 Mai 2010
Eu una cand am fost la tribunal sa ma inregistrez, am facut o cerere de mana, pe care am semnat si am aplicat si stampila, iar grefiera m-a inregistrat si a scris pe spatele autorizatiei mele numarul de inregistrare.
Cererea ai facut-o si ai semnat, dar nu ai aplicat stampila pe ea? Poate ar fi bine sa ii mai faci o vizita si sa aplici si stampila, ca sa stai linistita.
Acelasi lucru se face si la notar, cand lasi copie dupa autorizatie in vederea legalizarii traducerilor, scrii ceva de genul "acesta este specimenul meu de semnatura" si semnezi si aplici stampila.
Ellise a scris:

Eu una cand am fost la tribunal sa ma inregistrez, am facut o cerere de mana, pe care am semnat si am aplicat si stampila, iar grefiera m-a inregistrat si a scris pe spatele autorizatiei mele numarul de inregistrare.
Cererea ai facut-o si ai semnat, dar nu ai aplicat stampila pe ea? Poate ar fi bine sa ii mai faci o vizita si sa aplici si stampila, ca sa stai linistita.
Acelasi lucru se face si la notar, cand lasi copie dupa autorizatie in vederea legalizarii traducerilor, scrii ceva de genul "acesta este specimenul meu de semnatura" si semnezi si aplici stampila.

Buna ziua!
Am primit si eu de la Ministerul Justitiei autorizatia de traducator, si trebuie sa ma inregistrez in termen de 60 d zile la tribunal. Ce nu stiu este cum sa fac rost de specimenul de semnatura? Ma puteti ajuta va rog:)
Conform DEX:
SPECIMÉN s. n. exemplar, model; mostră. o ~ de semnătură = modul cum semnează o persoană. (< fr. spécimen, lat. specimen).

Nu trebuie sa faci rost de specimen de semnatura... trebuie sa semnezi efectiv!

:offtopic:
Ai terminat facultatea de litere???
DA, am terminat Facultatea de Litere. Si nu inteleg de ce trebuie sa fii ironica?? Pur si simplu ma gandeam ca trebuie completat un formular unde trebuia sa-ti pui semnatura si stampila..nu o simpla foaia A4..Daca tot ai mai multa experienta si poti sa ajuti pe cineva, nu trebuie sa-i vorbesti pe un astfel de ton..
Oricum, multumesc:)

Alte discuții în legătură

Traducator autorizat madalinairimia madalinairimia Buna ziua, am citit raspunsurile dvs de aici si par foarte exacte. Din acest motiv as dori sa ma ajutati si pe mine, daca puteti. Acum ma inregistrez si eu la ... (vezi toată discuția)
Ce trebuie sã fac dupã obþinerea autorizaþiei? ContSters218365 ContSters218365 Buna ziua! Am tot citit si m-am tot documentat pe internet, insa nu am resut sa ma lamuresc. Acum 2 saptamani am primit autorizatia de traducator de la MJ si ... (vezi toată discuția)
Traducãtor autorizat - înregistrare tardivã la tribunal paulapopescu paulapopescu Buna ziua. Sunt traducator autorizat din 2003 si nu sunt inregistrata la niciun tribunal, la data respectiva, dupa cat stiu eu, nu era necesar. Stiti cumva ... (vezi toată discuția)