Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Comert online (vanzare la distanta) intracomunitar si ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Comert online (vanzare la distanta) intracomunitar si TVA-ul in factura

Buna ziua,

Operez un magazin online prin care vand produse in regim de vanzare la distanta atat in Romania cat si in spatiul intracomunitar.

Nelamurirea mea este legata de modul de incasare a TVA-ului in cazul livrarilor intracomunitare.

Propun 2 situatii in care vand un produs cu pretul de 100 euro fara tva catre un client in Germania:

- clientul este persoana fizica neinregistrat in scopuri TVA in statul German: voi adauga la pretul produsului si TVA-ul de 19% din Romania ?

- clientul este persoana juridica, inregistrata in scopuri de TVA si transmite codul de TVA care este valid: voi adauga la pretul produsului si TVA-ul de 19% din Romania sau se considera livrare intracomunitara si nu mai adaug pe factura TVA-ul.

Am gasit ceva informatii despre problema asta in pliantul din link-ul urmator , dar nu am reusit sa ma lamuresc

[ link extern ]

Astept cu interes un raspuns din partea dumneavoastra!
Discreet, utilizator
Multumesc pentru raspuns.

Pentru siguranta am sa intreb si la administratia financiara locala.

Stii vre-un link unde pot vedea care sunt plafoanele pentru fiecare stat in parte din EU?

Cunosti procedura sau exista un site de unde ma pot informa cum pot obtine numar de tva intr-un alt stat din EU ?

Multumesc anticipat.
Discreet, utilizator
[ link extern ]

nu stiu care este procedura exacta, dar cred ca se face printr-un reprezentant fiscal in tara membra.