Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contract consultanta - in afara UE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contract consultanta - in afara UE

Buna ziua,

Recent am incheiat activitatea de salariat si am decis sa continui colaborarea printr-un contract de consultanta pe SRL. Entitatea catre care facturez este in afara UE si suma de pe contract e in EUR, Voi factura in EUR si se va face conversia automat in LEI la BT unde am cont? Pot factura in lei la valoarea curs BNR pentru suma in EUR de pe contract? Daca nu, ar fi mai avantajos sa imi deschid cont in EUR la BT? Si factura trebuie sa fie in Romana?

O a doua problema pe care o am este ca pe contract este trecuta o suma fixa pentru 40 de ore pe saptamana, dar aditional se pot deconta si alte cheltuieli daca sunt aprobate de partener in avans. Pe factura cum vor aparea aceste cheltuieli pentru a nu fi problema intr-un viitor control? Cheltuieli diverse?

Multumesc anticipat
Puteti factura in EURO iar cand incasati sa incasati in contul dvs de euro . Sau in contul de lei si se face conversia automat de banca. Daca facturati in Euro sa treceti si echivalentul in lei ( la cursul BNR din ziua facturarii ).

Trebuie sa luati in calcul ca aveti obligatia , luarii codului special de TVA pentru srerviciile intracomunitare , daca clientul e din UE . Daca e non UE nu va trebuie.

Pentru alte cheltuieli , treceti servicii auxiliare conform contract ( si acolo le mentionati in contract) .