avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare Urmeaza sa detasez un angajat la o alta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare Urmeaza sa detasez un angajat la o alta companie pe ...

Detasare
Urmeaza sa detasez un angajat la o alta companie pe o perioada de 6 luni.
Va rog sa-mi spuneti daca sunt corecti pasii pe care ar trebui sa-i fac , am omis ceva?
- scrisoare prin care se cere detasarea, de la firma la care voi detasa;
- scrisoare de acceptare a detasarii, de la firma care va detasa;
- decizie de detasare si suspendare a CIM, emisa de firma care va detasa;
- operare in revisal, de firma care va detasa;
- intocmire CIM pe perioada determinata, de catre firma la care am detasat.

De asemenea, indemnizatia de detasare, are o valoare minima dpdv legal?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gya2 , utilizator 14:29, 1 Noiembrie 2022
Nu este obligatorie, incheierea unui c.i.m. cu societatea la care s-a detasat .... Salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, în conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Astfel, pentru delegări sau detașări în țară, diurna stabilită de Guvern este de 20 lei pe zi, conform HG 714/2018. .... Detalii :
www.avocatnet.ro/articol_610...
Ca sa se poata face detasarea este nevoie de o noua fisa de aptitudine de la medicul de medicina muncii emisa pe firma unde este detasat salariatul ?
Multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de delegare nyusziful nyusziful Buna seara, As avea urmatoarea nelamurire legata de delegare si diurna (indemnizatie de delegare) in tara a unui salariat. Asadar, care este nivelul minim ... (vezi toată discuția)
Detasare oprea_rodica68 oprea_rodica68 ptr un bucatar care pleaca in detasare la un alt loc de munca , deoarece la locul de munca prevazut in contractul de munca se face renovare trebuie incheiat un ... (vezi toată discuția)
Og 714/2018 Romeo Leahu Romeo Leahu OG. 714 / 2018 .se aplica doar bugetarilor sau si angajatilor de la privat .societati comerciale ? Am intrebat la mai multi contabili.si se pare ca nu sunt ... (vezi toată discuția)