Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Care sunt termenele, conform modificărilor aduse de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Care sunt termenele, conform modificărilor aduse de Legea 105/2022 ...

Care sunt termenele, conform modificărilor aduse de Legea 105/2022 actului normativ ce reglementează eliberarea actelor de stare civilă, pentru certificatul de naștere al unui copil?
Nașterea unui copil trebuie declarată în termen de 30 de zile pentru copilul născut viu și în termen de trei zile pentru copilul născut mort, așa cum prevede Legea 119/1996 cu privire la actele de stare civilă. Dacă copilul născut viu a decedat în interiorul termenului de 30 de zile, declararea nașterii se face în termen de 24 de ore de la data decesului.

Una dintre modificările aduse de Legea 105/2022 actului normativ ce reglementează eliberarea actelor de stare civilă prevede că, de-acum încolo, dacă declarația de naștere se face după aceste termene, dar nu mai târziu de un an de zile de la naștere, certificatul de naștere se va elibera în termen de 30 de zile de la solicitarea părintelui, fiind necesară și aprobarea primarului unității administrativ-teritoriale, a șefului misiunii diplomatice sau al oficiului consular de carieră al României, în raza căruia a avut loc nașterea.

Pentru mai multe informații legate de reglementările privind eliberarea certificatului de naștere al unui copil, vă rog să accesați următorul link: www.avocatnet.ro/articol_613...