Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

am lucrat ca barmana la o firma timp de 5ani timp in care am stiut k sunt angajata,dupa ce am renuntat sa lucrez am mers si miam ridicat carte de munca.atuncea am aflat ca de fapt am fost angajata doar 1an.pot face ceva acuma???
Buna seara,
daca stiti ca a-ti semnat contractul de munca acum 5 ani, incercati sa rezolvati cu angajatorul. In cazul in care nu va recunoaste cei 5 ani, faceti o sesizare la ITM. Sigur vi se va rezolva aceasta problema.
Cand ati semnat c.i.m. ce data de inceput a activitatii avea? ... ITM-ul poate doar sa constate ca ati fost angajata la acea societate insa numai daca exista dovezi care sa probeze acest lucru .. colegi de serviciu, inscrisuri care sa dovedeasca ca in acea perioada ati lucrat acolo ...

De asemenea, deschideti si o actiune in instanta....în situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă.