Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am incheiat o promisiune de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am incheiat o promisiune de vanzare cumparare a unui ...

Buna ziua,
Am incheiat o promisiune de vanzare cumparare a unui apartament si la recomandarea notarului nu am solicitat notarea in cartea funciara. Ulterior, pt ca au trecut 5 luni de la data prevazuta pt incheierea contractului de vanzare-cumparare, am apelat la un alt notar pt a nota antecontractul in cartea funciara, dar am aflat ca nu se poate, deoarece dezvoltatorul a facut intre timp o unificare si o noua dezmembrare a terenurilor, modificand de 2 ori numarul CF. Actele prin care s-au facut aceste modificari au fost redactate de acelasi notar la care am incheiat noi promisiunea de vanzare cumparare. Deoarece se fac in curand 6 luni de la data la care trebuia finalizat contractul, as dori sa stiu ce pot sa fac si daca e normal ca un notar sa modifice numarul CF si sa priveze promitentii cumparatori de posibilitatea inscrierii in CF a promisiunii de vanzare cumparare.
Buna ziua,

Daca nu se incheie contractul in termenul convenit prin antecontractul de vanzare-cumpararare puteti formula o actiune in instanta prin care sa solicitati instantei de judecata pronuntarea unei hotarari care sa tine loc de contract sau puteti solicita rezolutiunea antecontractului.

Numarul de CF s-a modificat ca urmare a alipirilor/dezmembrarilor efectuate. Foarte probabil ca in antecontract nici sa nu fie mentionat in mod expres numarul de CF aferent apartamentul achizitionat tocmai ca urmare a modificarilor care se stiau ca vor interveni. In antecontractele de acest gen se mentioneaza de obiecei ca vanzatorul va vinde cumparatorul apartamentul in suprafata aproximativa, urmand ca suprafata exacta sa fie determinata la momentul incheieri vanzarii.

Toate aceste aspecte insa, nu sunt de natura sa inlature dreptul dumneavoastra de a va inscrie antecontractul in CF. Inscrierea in CF se putea efectua global, pe CF principal si la fiecare dezmembrare urma sa fie notat si in celelalte CF rezultate.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Multumesc pt raspuns.
MonicaGab, utilizator
Multumesc pt raspuns. Din pacate nu am cerut notarea in cartea funciara cand am facut antecontractul, iar acum am apelat la un notar pt a face acest lucru, dar nu a putut sa scoata un extras CF pt ca numarul din antecontract nu mai era cel corect. Cum am putea acum sa obtinem notarea antecontractului in cartea funciara, inainte de a initia actiune in justitie?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Daca nu se incheie contractul in termenul convenit prin antecontractul de vanzare-cumpararare puteti formula o actiune in instanta prin care sa solicitati instantei de judecata pronuntarea unei hotarari care sa tine loc de contract sau puteti solicita rezolutiunea antecontractului.

Numarul de CF s-a modificat ca urmare a alipirilor/dezmembrarilor efectuate. Foarte probabil ca in antecontract nici sa nu fie mentionat in mod expres numarul de CF aferent apartamentul achizitionat tocmai ca urmare a modificarilor care se stiau ca vor interveni. In antecontractele de acest gen se mentioneaza de obiecei ca vanzatorul va vinde cumparatorul apartamentul in suprafata aproximativa, urmand ca suprafata exacta sa fie determinata la momentul incheieri vanzarii.

Toate aceste aspecte insa, nu sunt de natura sa inlature dreptul dumneavoastra de a va inscrie antecontractul in CF. Inscrierea in CF se putea efectua global, pe CF principal si la fiecare dezmembrare urma sa fie notat si in celelalte CF rezultate.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea

Se solicita extras Cf initial iar in acesta se menționează celelalte Cf uri care au fost formate ca urmare a dezmembrarilor realizate.