avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Falimentul personal
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Falimentul personal

As dori sa se aprobe legea falimentului personal...Stie cineva in ce stadiu este?? Ce credeti, se va aproba??As vrea sa o citesc...o poate posta cineva?
Cel mai recent răspuns: romanianwarrior , utilizator 10:11, 31 Ianuarie 2010
Dahrma a scris:
As dori sa se aprobe legea falimentului personal...Stie cineva in ce stadiu este?? Ce credeti, se va aproba??As vrea sa o citesc...o poate posta cineva?

Buna ziua,
O lege care functioneaza cu succes in SUA si este prezenta aproape in toate legislatiile statelor din Uniunea Europeana este dezavuata in Romania.
Inspirat dupa celebrul “Chapert 13″ american, proiectul de lege initiat de avocatul Gheorghe Piperea zace in Parlament avand putine sanse de a fi luat in discutie mai devreme de martie 2010.
Banca, in lipsa unei legislatii, ii are la cheremul ei pe debitori, putand oricand sa-i azvarle in strada, in plina iarna.
vezi: [ link extern ] /
Cu stima,
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2010
legalmgm, utilizator
Imi cer scuze si in mod public daca v-am creat vreo necajeala.
:vishenka:

Iata, exact profesorul Piperea e initiatorul procesului legislativ...
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2010
ContSters120042, utilizator
O mana de ajutor:
deconfitura=stare de insolvabilitate a unui debitor, stare de faliment

Daca ar exista asa o lege bancile nu ar mai acorda credite (la pers. fizice, bineinteles) fara a se asigura in vreun fel.
Ultima modificare: Vineri, 15 Ianuarie 2010
ContSters42179, utilizator
R. a scris:

Imi cer scuze si in mod public daca v-am creat vreo necajeala.
:vishenka:

Iata, exact profesorul Piperea e initiatorul procesului legislativ...


In mod public va multumesc pentru flori!;) Si ca sa vedeti ca nu sunt necajita va si aplaud raspunsul!
Multumesc de aplauda. M-am uitat pe cdep, e interesant ce e pe-acolo, insa n-am gasit proiectul. Sunt mai multe proiecte de modificari, majoritatea devenite articole in Lg. 64. Cateva dintre propuneri sunt retrase de inititor. Iar ultima, din 2006 parca este respinsa egal si la camera si la senat, insa nu povestea nika despre deconfiti. Hmmm. Sapam in continuare.

Alte discuții în legătură

Legea concordatului ContSters120042 ContSters120042 pentru toti colegii interesati: [i]\"Legea concordatului preventiv – testul modern al insolventei Postat de Gheorghe Piperea in \"Falimentul febletea ... (vezi toată discuția)
Concordat preventiv brendissima brendissima Un debitor-SRL impotriva caruia s-a introdus cerere pt deschiderea procedurii de insolventa (fara sa existe incheiere de deschidere a procedurii-inca) mai ... (vezi toată discuția)
Concordatul preventiv faleza faleza se poate apela la concordatul preventiv si in cazul cand datoriile sunt numai fata de banci (vezi toată discuția)