Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Falimentul personal
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Falimentul personal

As dori sa se aprobe legea falimentului personal...Stie cineva in ce stadiu este?? Ce credeti, se va aproba??As vrea sa o citesc...o poate posta cineva?
Dahrma a scris:
As dori sa se aprobe legea falimentului personal...Stie cineva in ce stadiu este?? Ce credeti, se va aproba??As vrea sa o citesc...o poate posta cineva?

Buna ziua,
O lege care functioneaza cu succes in SUA si este prezenta aproape in toate legislatiile statelor din Uniunea Europeana este dezavuata in Romania.
Inspirat dupa celebrul “Chapert 13″ american, proiectul de lege initiat de avocatul Gheorghe Piperea zace in Parlament avand putine sanse de a fi luat in discutie mai devreme de martie 2010.
Banca, in lipsa unei legislatii, ii are la cheremul ei pe debitori, putand oricand sa-i azvarle in strada, in plina iarna.
vezi: [ link extern ] /
Cu stima,
legalmgm, utilizator
Imi cer scuze si in mod public daca v-am creat vreo necajeala.
:vishenka:

Iata, exact profesorul Piperea e initiatorul procesului legislativ...
ContSters120042, utilizator
O mana de ajutor:
deconfitura=stare de insolvabilitate a unui debitor, stare de faliment

Daca ar exista asa o lege bancile nu ar mai acorda credite (la pers. fizice, bineinteles) fara a se asigura in vreun fel.
ContSters42179, utilizator
R. a scris:

Imi cer scuze si in mod public daca v-am creat vreo necajeala.
:vishenka:

Iata, exact profesorul Piperea e initiatorul procesului legislativ...

In mod public va multumesc pentru flori!;) Si ca sa vedeti ca nu sunt necajita va si aplaud raspunsul!
Multumesc de aplauda. M-am uitat pe cdep, e interesant ce e pe-acolo, insa n-am gasit proiectul. Sunt mai multe proiecte de modificari, majoritatea devenite articole in Lg. 64. Cateva dintre propuneri sunt retrase de inititor. Iar ultima, din 2006 parca este respinsa egal si la camera si la senat, insa nu povestea nika despre deconfiti. Hmmm. Sapam in continuare.