Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Potrivit Legii nr. 119 din 28 aprilie 2022 pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Potrivit Legii nr. 119 din 28 aprilie 2022 pentru modificarea ...

Potrivit Legii nr. 119 din 28 aprilie 2022 pentru modificarea alin. (5) al art. 65 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, persoanele care au locuit cel putin 30 de ani in anumite localitati beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani. Intrebarea mea este daca aceasta reducere se aplica oricui in diferent de vechimea in munca sau a stagiului de cotizare.

Va multumesc,
Va citez,,,” nu are legatura cu vechimea in munca sau stagiul de cotizare”. Acuma ati dat o la intors. Nu mai inteleg nimic! Si totusi,,,daca am 64 de ani si 20 de cotizare pot sau nu sa ies intr una din variante?
Daca cititi cu atentie ce am scris veti vedea ca stadiul complet de cotizare este obligatoriu a fi indeplinit.
Citez din raspunsul anterior: "Raspunsul meu se refera la iesirea la pensie cu stadiu de cotizare indeplinit ...."
Si la pensia anticipate cum e ?!
Dar cu penalizare sau anticipate se poate Daca nu ai stagiul complet de cotizare?
Posibilitatile sunt doar cele mentionate, fara posibilitati de speculare.