Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Practicieni drept penal Pe scurt: organul de cercetare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Practicieni drept penal Pe scurt: organul de cercetare al poliției ...

Practicieni drept penal
Pe scurt: organul de cercetare al poliției judiciare poate dispune prin ordonanța declinarea urmariri penale sau doar procuror poate face asta?
Nu este vorba de cazurile in care procurorul exercita in mod obligatoriu urmărirea penală
Catalin2o14, utilizator
Buna ziua!

Art. 58 Cod penal. Verificarea competenţei

(1) Organul de urmărire penală este dator să îşi verifice competenţa imediat după sesizare.
(2) Dacă procurorul constată că nu este competent să efectueze sau să supravegheze urmărirea penală, dispune de îndată, prin ordonanţă, declinarea de competenţă şi trimite cauza procurorului competent.
(3) Dacă organul de cercetare penală constată că nu este competent să efectueze urmărirea penală, trimite de îndată cauza procurorului care exercită supravegherea, în vederea sesizării organului competent.

Avocat Iofcea Maria-Cristina, Avocat