Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie insotitor retroactiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie insotitor retroactiv

Buna ziua!
Am contestat in instanta incadrarea in grad de handicap grav, solicitand si asistent personal.
Am castigat si mi s-a eliberat un nou certificat cu grad grav cu asistent personal,emis la data cand a devenit definitiva hotararea judecatoreasca, dar cu valabilitatea primului certificat.Primaria nu vrea sa imi dea indemnizatia retroactiv, considerand valabilitatea certificatului din data in care a fost emis ulterior.Conform Legii 448, art 43,al.3,consider ca trebuie sa primesc drepturile retroactiv, de la data emiterii p[rimului certificat contestat.
Bună ziua!
In mod normal trebuie sa va dea pensie retroactiv de la data emiterii primului certificat de handicap!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
Multumesc!