Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general fundatie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

fundatie

Buna ziua o fundatie din romania nonprofit poate primi a si donatie o cladire de la o firma din spania .cladirea care ar urma sa fie primita ca si donatie este in spania.
multumesc
danuuu a scris:
o fundatie din romania nonprofit poate primi a si donatie o cladire de la o firma din spania .cladirea care ar urma sa fie primita ca si donatie este in spania.

Buna ziua,
In principiu DA, daca:
- legislatia spaniola o permite;
- statutul fundatiei o permite

Cu stima,
Legislatia spaniola permite ca o cladire sa fie primita de o fundatie sau donata catre o fundatie .
din ce mi-au spus cei de acolo da .poti sa-mi dai te rog frumos actul in care pot citii despre fundatii?
romania inedit a scris:
Legislatia spaniola permite ca o cladire sa fie primita de o fundatie sau donata catre o fundatie.

Da si daca fundatia este din afara Spaniei ?
danuuu a scris:
din ce mi-au spus cei de acolo da .poti sa-mi dai te rog frumos actul in care pot citii despre fundatii?

Buna ziua,
LEGISLAŢIA PRIVIND ÎNFIINŢAREA ªI FUNCŢIONAREA ASOCIAŢIILOR ªI FUNDAŢIILOR
1. Legea nr. 305/2008 pentru modificarea Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii
2. Legea nr. 246 din 18 iulie 2005 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii
3. Legea nr. 213 din 5 iulie 2005 privind respingerea Ordonantei Guvernului nr. 37/2003 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii
4. OG nr. 37 din 30 ianuarie 2003 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii
5. OG nr. 26 din 30 ianuarie 2000 - (actualizată) cu privire la asociaţii şi fundaţii
Cu stima,