avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nedreptate la locul de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nedreptate la locul de munca.

Buna ziua,
acum cateva zile am fost agresata la locul de munca de catre un coleg,in timpul serviciului,am primit un pumn in figura fara nici un motiv intemeiat doar o simpla discutie mai apriga intre noi dar fara amenintari,injurii sau altceva de genul acesta.Aceasta firma are cam 18 angajati care lucreaza in doua ture.Am anuntat sefii mei directi,doi la numar,imediat.Am apelat serviciul 112 a sosit ambulanta dar si politia,acest lucru nu prea ia placut sefului meu,am fost transportata la camera de garda a unui spital am facut o radiografie si mi sa recomandat sa merg mai departe la un specialist maxilofacial fiind suspecta de fisura de mandibula.Eu deja urmez un tratament pt.o afectiune (glanda tiroida).In fine...problema este ca din victima ajung inculpat,va spun si de ce!Sa efectuat o ancheta interna si a rezultat ca amandoi suntem vinovati in aceeasi masura,sau luat masuri si in potriva mea (retrogradare in functie) iar inpotriva agresorului deocamdata doar ca nu mai primeste bonuri de masa pe luna in curs,cu alte cuvinte "si batuta si cu banii luati".Intrebarea este:-cum se procedeaza,din punct de vedere legal,in aceasta situatie;cum imi pot face eu dreptate pe alte cai legale;seful meu a procedat conform CODULUI MUNCII?!Multumesc anticipat...Va raspund cu promptitudine la intrebarile ulterioare.P.S-nu am depus plangere penala asupra agresorului (are "pile" la politie) si nici nu am sesizat Inspectoratul Teritorial de Munca...sefului ai e frica de acest individ,asa reiese,dupa parerea mea,ca urmare a actiunilor lui.
Cel mai recent răspuns: k1980 , utilizator 11:51, 20 Ianuarie 2010
Codul Muncii,spune ceva de aceste lucruri,aceste incidente?!
Asfel de evenimente nu sunt cuprinse in Codul muncii. Ele sunt cuprinse in Regulamentul intern al unitatii.
[ link extern ]




Dar aici?!
[ link extern ]


Dar asta?
Daca va satisface sa fie sanctionat cu un avertisment atunci faceti o sesizare si inregistrati-o la conducere. Aceasta va dispune cercetarea disciplinara. Dar aveti increder ca spuneati ca seful este lipsit de reactie fiindca respectivul individ/coleg are "pile"?

Alte discuții în legătură

Insulta superior - abatere disciplinara? poate fi considerata insulta superior ierarhic abatere disciplinara, motiv de concediere? circumstante atenuante: stres, cedare nervos rog raspuns urgent, ... (vezi toată discuția)
Care este modalitatea de sanctionare / temeiul legal de sanctionare a unui angajat? urgent adriana_25 adriana_25 Care este modalitatea de sanctionare / temeiul legal de sanctionare a unui angajat sef centru ( a unui centru de plasament care apartine Directiei Generale de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ramy7877 ramy7877 au voie sa-mi desfaca contractu de munca cand am savarsit o abatere grava si la ce fel de abatere (vezi toată discuția)