Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare constructie

cum se poate intabula o constructie construita acum vreo 40 de ani fara autorizatie de construire, exista ceva lege care sa specifice ca o constructie care are mai mult de x ani se poate intabula fara autorizatie de construire sau ceva?
Cum sa presupuna proprietari diferiti?
Accesiunea imobiliara inseamna ca tot ceea ce se uneste cu pamantul meu este al meu. Accesiunea imobiliara artificiala se refera la constructii etc. ce pot aparea pe terenul meu, lucruri care sunt presupuse a fi tot ale mele.
Eu merg in instanta si invoc asta in contradictoriu cu cel care ar putea, si el, invoca un drept...
Merge si uzucapiune, da' mai greut daca terenul e deja al lui... nu stiu, depinde de amanuntele practice.

E cam ciudat insa sa gasesti cu cine sa te judeci, eu as cauta ultimul proprietar al terenului, inaintea dv...
ladaru a scris:

cum se poate intabula o constructie construita acum vreo 40 de ani fara autorizatie de construire, exista ceva lege care sa specifice ca o constructie care are mai mult de x ani se poate intabula fara autorizatie de construire sau ceva?

pe langa varianta obtinerii unei autorizatii de construire (cu PAC, certificat de urbanism si tot taacamul) se poate incerca o alta varianta si anume:
In baza ORDINULUI Nr. 634 din 13 octombrie 2006 pentru aprobarea Regulamentului privind conţinutul şi modul de întocmire a documentaţiilor cadastrale în vederea înscrierii în cartea funciară Publicat în: Monitorul Oficial Nr. 1.048 din 29 decembrie 2006 se poate mite un CERTIFICAT de atestare a edificării/extinderii construcţiei (anexa 17 din mentionatul Ordin), in baza caruia se poate intabula constructia.;)

1. În cazul în care construcţia este edificată anterior anului 1958, şi pe rolul fiscal anterior acestei date, se merge direct la Primărie şi se va obţine o adeverinţă că a fost edificată anterior acestui an, adeverinţă care vi se eliberează imediat ce actele depuse o dovedesc, cu această adeverinţă mergeţi la cf şi vă intabulaţi.
2. Dacă însă, această construcţie a fost edificată după 1958, fiind şi pe rolul fiscal după această dată, fiind edificată fără autorizaţie, nu vă recomand o acţiune în justiţie deoarece timpii de soluţionare a cauzei sunt mari şi costurile nu sunt de neglijat, având în vedere că se va timbra la valoare, fiind o acţiune în realizare. De asemenea, pe lângă taxele de timbru trebuie achitat şi onorariul avocatului, deoarece fără avocat să nu vă gândiţi să începeţi o astfel de acţiune care, pe lângă taxele de timbru, dacă nu este făcută bine, se poate respinge şi aţi pierdut şi timp şi bani ca să ajungeţi la acelaşi rezultat. îÎ cazul acesta, veţi lua legătura cu un expert topo şi cu un arhitect care va vor face nişte documentaţii care vor fi vizate de Serviciul Urbanism şi de cadastru, apoi cu aceste documentaţii vă întabulaţi la cf.
3. În cazul în care este o construcţie edificată după 1958, cu proiect care a fost respectat întru-totul, mergeţi la Primăria din raza teritorială a imobilului, veţi apela la un arhitect care va aviza după ce va verifica respectarea proiectului, şi veţi scurta procedura, obţinând ulterior avizul Primăriei cu care veţi merge la cadastru.
A se vedea Ordinul 634/2006 şi Legea nr. 7/1996 - art. 55.
Vă recomand ca, în toate cazurile, să apelaţi la un avocat care să coordoneze şi să urmărească demararea procedurii şi scurtarea timpilor de execuţie, deoarece faţă de un avocat insistent, lucrurile se mişcă întotdeauna mai repede, decât faţă de un om simplu care achită un serviciu, dar nu ştie când i se va rezolva problema...
Corina Capotã, Avocat
1. Interesant, mereu am crezut ca anexa 17 nu are aplicare practica. Poate ma lamuresti, ca eu nu inteleg: de ce anul 1958?
Apoi, daca certificatul spune ca e fara autorizatie, art. 55 din L 7 trimite la autorizatie... se cam bat cap in cap, asa vad eu... :O Nu inseamna ca nu se poate aplica, dar chiar as fi interesata sa aflu o interpretare a acestei anexe in sensul in care sa produca efecte.

2. Spui sa nu mearga in instanta, dar nu dai o solutie alternativa in cazul asta. Atunci, ce sa faca omul? Sa presupuna ca nu are casa?

AVLIL a scris:

1. Interesant, mereu am crezut ca anexa 17 nu are aplicare practica. Poate ma lamuresti, ca eu nu inteleg: de ce anul 1958?
Apoi, daca certificatul spune ca e fara autorizatie, art. 55 din L 7 trimite la autorizatie... se cam bat cap in cap, asa vad eu... :O Nu inseamna ca nu se poate aplica, dar chiar as fi interesata sa aflu o interpretare a acestei anexe in sensul in care sa produca efecte.

2. Spui sa nu mearga in instanta, dar nu dai o solutie alternativa in cazul asta. Atunci, ce sa faca omul? Sa presupuna ca nu are casa?

1. Este vorba de anul 1958 pentru că în acel an a intrat în vigoare Decretul nr. 144/1958, act normativ care prevedea expres obligativitatea existenţei autorizaţiei de construire anterior începerii oricărei lucrări de edificare a unei construcţii, act care a fost abrogat în mod expres prin Legea nr. 50/1991.
2. Îmi cer scuze, dar m-am grăbit. Am făcut acum completarea în mesajul anterior.