Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare constructie

cum se poate intabula o constructie construita acum vreo 40 de ani fara autorizatie de construire, exista ceva lege care sa specifice ca o constructie care are mai mult de x ani se poate intabula fara autorizatie de construire sau ceva?
AVLIL a scris:

Apoi, daca certificatul spune ca e fara autorizatie, art. 55 din L 7 trimite la autorizatie... se cam bat cap in cap, asa vad eu... :O Nu inseamna ca nu se poate aplica, dar chiar as fi interesata sa aflu o interpretare a acestei anexe in sensul in care sa produca efecte.

In normele metodologice de aplicare a Legii 50/1991, la art. 57 alin (3) se prevede ca:

(3) În situaţia în care construcţia realizată fără autorizaţie de construire întruneşte condiţiile urbanistice de integrare în cadrul construit preexistent, autoritatea administraţiei publice locale competente poate proceda la emiterea unei autorizaţii de construire în vederea intrării în legalitate, în coroborare cu luarea măsurilor legale care se impun, numai în baza concluziilor unui referat de expertiză tehnică pentru cerinţa esenţială de calitate "rezistenţă mecanică şi stabilitate" privind starea structurii de rezistenţă în stadiul fizic în care se află construcţia, precum şi pentru cerinţa esenţială de calitate "securitatea la incendiu".

Deci pentru constructiile edificate fara autorizatie de construire se poate obtine fie o autorizatie de construire, fie un certificat in baza Decretului 634/2006, documente in baza carora se poate face intabularea imobilului.
Multam de raspuns, ariam. Mi-am facut o idee.
Chestia care mi se parea ciudata la acest certificat e ca el spune ca exista o contructie pe teren cu sau fara autorizatie de construire...
IN caz ca obtii autorizatie, ok, daca nu insa... adica e clar ca daca obtin autorizatie, ce ma mai intereseaza certificatul, ca ma duc direct cu autorizatia si intabulez in baza ei... daca nu am, atunci e problema.

Mersi de trimiterea la decret, cora.
ariam a scris:

In normele metodologice de aplicare a Legii 50/1991, la art. 57 alin (3) se prevede ca:
(3) În situaţia în care construcţia realizată fără autorizaţie de construire întruneşte condiţiile urbanistice de integrare în cadrul construit preexistent, autoritatea administraţiei publice locale competente poate proceda la emiterea unei autorizaţii de construire în vederea intrării în legalitate, în coroborare cu luarea măsurilor legale care se impun, numai în baza concluziilor unui referat de expertiză tehnică pentru cerinţa esenţială de calitate "rezistenţă mecanică şi stabilitate" privind starea structurii de rezistenţă în stadiul fizic în care se află construcţia, precum şi pentru cerinţa esenţială de calitate "securitatea la incendiu".
Deci pentru constructiile edificate fara autorizatie de construire se poate obtine fie o autorizatie de construire, fie un certificat in baza Decretului 634/2006, documente in baza carora se poate face intabularea imobilului.

Tot despre autorizaţia de construire în vederea intrării în legalitate vorbeam şi eu, în cazurile 2 şi 3 din mesajul de la orele 8:57. Astfel că, pentru obţinerea acestei autorizaţii este necesar a fi parcurşi paşii de la 2 sau 3, după caz.
Buna Avlil,
in mod normal, pentru ca o constructie sa fie intabulata iti trebuie pe langa autorizatia de construire si un proces-verbal de receptie finala la terminarea lucrarilor. Fara acest PV nu ar trebui sa iti accepte intabularea constructiei. Cred ca un astfel de proces-verbal se emite si in astfel de conditii, cand exista autorizatie, dar nu s-a incheiat PV de receptie finala (in caz contrar ne-am afla in situatia in care s-ar intabula constructii fara ca acestea sa existe;), doar in baza AC)

Mi-a trecut prin mana o adresa a ANCPI prin care se mentiona ca pentru notarea in cartea funciara a constructiilor edificate inainte de anul 1990 este necesar sa se ataseze cererii adresate OCPI-ului: (a) certificatul eliberat de primaria in circumscriptia caruia este situat imobilul si (b) documentatia cadastrala. Aceiasi adresa mentiona ca PV de receptie finala se va solicita numai constructiilor edificate incepand cu anul 2001, anul aparitiei legii 453.

La acel moment mi-am pus doua intrebari:
1. ce se intampla cu acele constructii care au fost edificate in perioada 1990-2001?
2. oare termenul de "notare" din mentionata adresa a fost utilizat corect sau avea in vedere "intabularea" sau "inscrierea provizorie"?

Asa cum mai spunea cineva pe alt topic similar, ma indoiesc de posibilitatea eliberarii unei autorizatii de construire ulterior terminarii lucrarii.
Ca se poate elibera ceva, ok, dar sa-ti elibereze autorizatie... :-/
Ai dreptate cu procesul-verbal privint receptia finala la terminarea lucrarilor, e din 2001 parca...
Cred ca la alea din 1990-2001 ajungea autorizatia, dar nu sunt sigura si nu am cautat...
La punctul 2, cine stie ce aveau ei de gand sa faca in baza acelor acte... probabil intabulare ar fi termenul, dar pentru a vedea asta trebuie citita legislatia in vigoare atunci.

Referitor la adresa pe care ai vazut-o de la ANCPI, nu stiu de era de informare generala sau daca era aplicata la un anume caz... si atunci nu e valabila decat in acel caz. Iar certificat, nu stiu la ce fel de certificat se refera, certificat care sa certifice anume ce? Ca e certificat de urbanism si sunt si altele... POate e certificatul din anexa 17 mentionat in mesajele anterioare, poate nu...

Stiu ca, actualmente, chiar nu-ti intabuleaza constructii fara acel proces-verbal de care spui...
De asemenea, conform legislatiei actuale, autorizatia de construire are o valabilitate limitata in timp, ea e valabila de la data de ... la data de ... Nu stiu cum se poate elibera o autorizatie valabila pentru trecut...
In plus, nu stiu cum se poate face in termenul de valabilitate al autorizatiei acel proces-verbal de receptie...
E tare ciudat.

Probabil ca exista o astfel de modalitate de intabulare amiabila a constructiilor facute nelegal demult, dar eu nu o cunosc si nici nu inteleg mare lucru din cele ce am citit pe-aici. Daca as sti o baza legala care sa nu lase lacune, care sa se lege logic, cu text de aplicat etc. poate ar fi altceva. Asa insa... mi se pare ca si cei care par a sti cam bajbaie...

Eu am facut numai accesiuni in instanta si nici nu au fost tocmai scumpe, nu au durat foarte mult, nu presupun prezenta si alergatura omului pe drumuri, merg sigur daca ai actele de la inceputcorecte, daca se leaga intre ele...