Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... impozitul catre stat in cazul mostenirii titlurilor ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

impozitul catre stat in cazul mostenirii titlurilor Tezaur

Buna ziua

As dori sa stiu care este impozitul catre stat in cazul mostenirii titlurilor Tezaur.

Multumesc
VSim, utilizator
Valoarea izmenelor dupa 2 ani e tot zero...
gi-jane2 a scris:

Daca intarziati cu dezbaterea mostenirii si se fac 2 ani de la deces, platiti 1% din valoarea mostenita.

Nu. Nu „din valoarea moștenită.” Din activul net IMOBILIAR.
Cele două valori pot fi diferite.
Dacă defunctul lasă o casă și „enshpe” kg de aur, valoarea moștenită este valoarea casei plus a aurului. Dar activul net imobiliar (presupunând zero datorii, ca să simplificăm) este numai valoarea casei (a bunului IMOBIL)
romascanu, moderator
Pai a zis ca nu e vorba decat de aceste titluri de mostenit, pare ca nu are ce sa scada.
Aaaaaa, pricepui in sfarsit! Mulțumesc:)
Bun, deci inteleg ca in exemplul meu fictiv nu se plateste impozit.
Multumesc, deasemenea tuturor celorlalti.