avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament soti fara copii, dar cu animale de companie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament soti fara copii, dar cu animale de companie , daca mor amandoi

Buna ziua . As avea o intrebare legata de testament . Eu si sotul meu nu avem copii . Vrem sa ne facem testament prin care sa ne lasam unul altuia tot ce am dobandit impreuna . Intrebarea mea este daca se poate specifica in testamentul fiecaruia ca in cazul ( si numai in cazul ) in care murim amandoi ( in accident de ex ) , tot ce avem sa ramana unei persoane care sa aiba grija de animalele noastre de companie .
Defapt vrem sa imputernicim pe cineva prin testament sa foloseasca tot ce avem pt animalele noastre ....
Dar aceasta persoana sa aiba drept la testament NUMAI daca murim amandoi .... daca moare numai unul dintre noi , totul sa revina celuilalt .
Multumesc .
Ultima modificare: Joi, 16 Iunie 2022
justmeanamaria, utilizator
Multumesc pt raspuns !
Totusi, repet intrebarea care ma "roade" ... in testamentul incrucisat intre soti , nu se poate pune o clauza prin care , daca mor amandoi deodata, sau la interval scurt de timp( ca urmare a unui accident de ex) .... totul sa fie mostenit de o singura persoana aleasa de noi care sa se ocupe de bunastarea animalelor noastre?
Ca si cum ar fi cazul cu un copil ramas orfan? Ma gandesc ca cineva s-ar ocupa de acel copil ( si mostenirea lui) si nu ar imparti rudele intre ele ...
Cu alte cuvinte , sa ramana totul animalelor noastre ( stiu ca nu avem legislatie pt asa ceva) si o persoana singura care sa le ingrijeasca .

Ultima modificare: Duminică, 19 Iunie 2022
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti face asta, nu va opreste nimeni. Insa acea persoana careia ii lasati totul, nu poate fi verificata! Pt copiii orfani exista dgaspc, exista instanta de tutela, pt animalele de companie “orfane” nu exista institutii si legislatie care sa le ocroteasca. Asa ca persoana careia lasati averea le poate arunca oricum in strada.
Ultima modificare: Miercuri, 22 Iunie 2022
cris0811, utilizator
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Există o soluție. Prin testament puteți înființa o fundație (vedeți OG nr.. 26/2000) care să aibă drept obiect îngrijirea animalelor. Și numiți un executor testamentar de încredere, care să coordoneze ulterior fundația. Discutați detaliile cu un avocat și cu un notar, nu e treabă de făcut fără ajutor profesional.

justmeanamaria a scris:

Multumesc pt raspuns !
Totusi, repet intrebarea care ma "roade" ... in testamentul incrucisat intre soti , nu se poate pune o clauza prin care , daca mor amandoi deodata, sau la interval scurt de timp( ca urmare a unui accident de ex) .... totul sa fie mostenit de o singura persoana aleasa de noi care sa se ocupe de bunastarea animalelor noastre?
Ca si cum ar fi cazul cu un copil ramas orfan? Ma gandesc ca cineva s-ar ocupa de acel copil ( si mostenirea lui) si nu ar imparti rudele intre ele ...
Cu alte cuvinte , sa ramana totul animalelor noastre ( stiu ca nu avem legislatie pt asa ceva) si o persoana singura care sa le ingrijeasca .



~ Conținut șters la cerere ~
multumesc frumos pentru idee . o sa dicutam cu notarul sa vedem cum putem face . o zi frumoasa !

Alte discuții în legătură

Dupa moartea sotului, sotia are dreptul la moștenirea lasata ... Papell Papell Dupa moartea sotului,sotia are dreptul la moștenirea lasata de parintii sotului?(acestia fiind căsătoriti la data decesului) (vezi toată discuția)
Rezerva mostenirii - cat se poate intinde testatorul Qubik Qubik Concret: sunt 2 copii, majori. Mama a decedat acum 20 de ani. Copiii , majori la decesul mamei au renunțat la mostenire. Tatal a devenit astfel unic ... (vezi toată discuția)
Cuplu decedat fără urmași. cine are dreptul la moștenire? liliana.rr28@yahoo.com liliana.rr28@yahoo.com Un unchi și soția ambi decedați fara copii dar unchi cu frați în viață doar unu are dreptul fratele în viață sau și copii frățiilor morți? (vezi toată discuția)