Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... stau in chirie intr un apartament unde nu este ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

stau in chirie intr un apartament unde nu este asociatie de proprietari ...

stau in chirie intr un apartament unde nu este asociatie de proprietari . 12 apartamente sunt racordate la teava de apa rece a unui locatar . el cere pe metrul cub de apa cat vrea el, de obicei pretul dublu, si refuza sa arate factura de apa primita. ameninta ca daca nu i platesc cat vrea el ma taie de la apa . proprietarul nu locuieste in tara. ce pot sa fac, cui sa ma adresez?
E o ciudatenie, nu am mai intilnit asa ceva. Ar trebui sa faceti o solicitare la administratia locala, pentru ca, in conformitate cu legea 241/2006 ei sunt raspunzatori de gestiunea serviciului de furnizare apa

Articolul 14
Autoritățile administrației publice locale au, în raport cu utilizatorii pe care îi reprezintă, următoarele sarcini și responsabilități:
a) să gestioneze serviciul de alimentare cu apă și de canalizare pe criterii de competitivitate și eficiență economică;
b) să promoveze dezvoltarea, modernizarea și reabilitarea infrastructurii tehnico-edilitare aferente serviciului;
c) să monitorizeze și să controleze activitățile de furnizare/prestare a serviciului și să adopte măsurile prevăzute în contractul de delegare a gestiunii, în cazul în care operatorul nu asigură indicatorii de performanță asumați;
d) să stabilească și să aprobe indicatorii de performanță ai serviciului numai după ce aceștia au fost supuși în prealabil dezbaterii publice;
e) să adopte normele locale și modalitățile de gestiune a serviciului de alimentare cu apă și de canalizare;
f) să informeze și să consulte utilizatorii și asociațiile acestora cu privire la strategiile de dezvoltare a serviciului, precum și despre necesitatea instituirii unor taxe locale privind serviciul de alimentare cu apă și de canalizare;
g) să medieze rezolvarea conflictelor dintre utilizatori și operator sau dintre operatori, la cererea uneia dintre părți;
h) să țină evidența persoanelor fizice și juridice care nu se conectează la sistemele publice de canalizare existente sau nouînființate în condițiile prevăzute la art. 31 alin. (14) și care nu evacuează apa uzată la rețeaua publică de canalizare existentă, în colaborare cu operatorii/operatorii regionali, să inventarieze sistemele individuale de colectare a apelor uzate și să notifice populația pentru conformare;
[ link extern ]
Teoretic vor trebui sa dea un raspuns scris la solicitarea dvs. in maxim 30 de zile.
Conform dispozitii in vigoare,persoana in discutie nu detine autoritatea si competenta sa sisteze furnizarea apei
Este neclar cum un condominiu este racordat la teava rece a unii locatar
Discutati cu proprietarul apartamnetului sa desfasoare demersuri pentru sensibilizare restul proprietarilor,sa convoace adunare generala,care sa incheie contract furnizare apa cu furnizorul,sa instalati aparate individuale contorizat utilitati
Succes !