Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... O persoana fizica poate achita creditul bancar altei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

O persoana fizica poate achita creditul bancar altei persoane fizice?

Buna ziua,
As dori sa stiu daca o persoana fizica poate achita creditul bancar al altei persoane fizice si cum anume se opereaza aceasta plata?
Se poate face prin transfer bancar sau este necesara deplasarea la banca in persoana ? Mentionez ca acest credit a fost facut in alta localitate decat cea in care locuieste persoana care va achita.
Multumesc anticipat pentru raspuns..
george-neagu, moderator
Buna ziua,
Se poate, cu numerar la ghiseul bancii sau prin transfer bancar in contul curent al imprumutatului inainte de data scadenta astfel incat banca sa-si poata lua automat rata.
In functie de banca se poate plati si la bancomat cu sau fara card.