Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... deschidere succesiune fara voia mostenitorilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

deschidere succesiune fara voia mostenitorilor

Buna ziua! Nasei mele i-a decedat sotul si s-a deschis succesiunea. Atunci s-a impartit garsoniera in care a locuit, intre ea si copii vitregi( care nu au avut nici o legatura cu ea. S-au prezentat doar la succesiune). Intre timp unul dintre copii vitregi a decedat. Intre timp a aflat ca sotul ei mai detinea si o casa in Buzau pe care copii vitregi nu au declarat-o la succesiune din reavointa.
Acum nasa doreste sa deschida succesiune si pt acea casa din Buzau si dupa aceea sa imi faca mie cotract de vanzare- cumparare pe cota care ii revine. ( in acelasi fel a procedat si cu garsoniera si copii vitregi nu vor sa imi vanda dreptul lor de proprietate.) Prin acesta metoda voi reduce sulta care va trebui sa le-o platesc copiilor vitregi.
Dar cum poate nasa sa imi vanda dreptul ei de proprietate de la Buzau daca in acea casa locuiesc copii vitregi si sunt sigur ca nu vor permite accesul cadastristului?
deschide actunea pt. partaj succesoral in instanta . dupa stabilirea cotelor parti cuvenite erezilor, dansa va putea sa va instraineze legal cota sa parte ce i se va atribui din acel imobil.
Intre timp a aflat ca sotul ei mai detinea si o casa in Buzau pe care copii vitregi nu au declarat-o la succesiune din reavointa.

Poate fi eliberat un supliment la certificatul de mostenitor ( infractiunea de fals in declaratii e sanctionata de legea penala )
Acest bun va fi inclus in masa succesorala , si , dupa ce se va dezbate mostenirea si se va face la iesirea din indiviziune prin imparteala si cu privire la acesta , va putea fi instrainat .
(certificatul de mostenitor atesta doar calitatea de mostenitor , nu si dreptul de proprietate )

Succes.
"certificatul de mostenitor atesta doar calitatea de mostenitor , nu si dreptul de proprietate"
Atunci cum este posibil ca un cadastrist sa intabuleze dreptul de proprietate doar cu un certificat de mostenitor? Mai mult , notarul a acceptat incheierea contractului de vanzare- cumparare a cotei de 5/8 care apartinea unuia dintre mostenitori