Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna ziua! Vreau sa deschid un salon de infrumusetare ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna ziua! Vreau sa deschid un salon de infrumusetare si remodelare ...

Buna ziua! Vreau sa deschid un salon de infrumusetare si remoedelare corporala. Ce cod caen imi trebuie? Serviciile incluse ar fi:
- micropigmentare sprancene, buze
- remodelare corporala cu aparate radiofrecventa, eximia
Bună seara,

Cred că cele mai apropiate coduri CAEN pentru activitățile descrise de dvs. sunt CAEN 9602 si CAEN 9604.

Cod CAEN 9602 - Coafura si alte activități de infrumusetare
Această clasă include:
activități de spălare a părului, aranjare și tuns, coafat, vopsit, nuanțat, ondulat, îndreptat și activități similare, pentru bărbați și femei
bărbierit și aranjarea bărbii
masaj facial, manichiură și pedichiură, machiaj etc.

Cod CAEN 9604 - Activități de intretinere corporala
Această clasă include:
activitățile băilor (comunale) turcești, saunelor și băilor de abur, solarelor, saloanelor de slăbit, saloanelor de masaj etc.

Cu respect,
Avocat Samuel MICULA
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,

Cod CAEN 9602 - Coafura si alte activități de infrumusetare
Această clasă include:
activități de spălare a părului, aranjare și tuns, coafat, vopsit, nuanțat, ondulat, îndreptat și activități similare, pentru bărbați și femei
bărbierit și aranjarea bărbii
masaj facial, manichiură și pedichiură, machiaj etc.

Cod CAEN 9604 - Activități de intretinere corporala
Această clasă include:
activitățile băilor (comunale) turcești, saunelor și băilor de abur, solarelor, saloanelor de slăbit, saloanelor de masaj etc.

În 25 mai 2018 a devenit aplicabil Regulamentul European 2016/679 privind protecția persoanelor fizice referitor la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date (,,Regulamentul”, ,,GDPR”).
Scopul principal al acestuia este creșterea nivelului de protecție a datelor personale și crearea unui climat de încredere care să permită fiecărei persoane controlul asupra propriilor date.

Date cu caracter personal înseamnă orice informații privind o persoană fizică identificată sau identificabilă („persoana vizată”); o persoană fizică identificabilă este o persoană care poate fi identificată, direct sau indirect, în special prin referire la un element de identificare, cum ar fi un nume, un număr de identificare, date de localizare, un identificator online, sau la unul sau mai multe elemente specifice, proprii identității sale fizice, fiziologice, genetice, psihice, economice, culturale sau sociale.

Veti avea implementare GDPR, la nivelul societatii.

Mare atentie, unii clienti prezinta diverse afectiune, care ii pun in imposibilitate de a beneficia de o anumita procedura/ tratament, veti colecta date personale, in acest sens.(date medicale , care sunt date sensibile ).

Amenzile se pot cifra până la 20 milioane EUR sau 4% din cifra de afaceri globală a anului precedent.