Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Suntem 4 moștenitori (părinții ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Suntem 4 moștenitori (părinții decedați) la o ...

Bună ziua!
Suntem 4 moștenitori (părinții decedați) la o suprafață de pământ, deasemenea moștenită de la bunici. Se face această cadastrare gratuită prin fonduri europene la primării. Titlul de proprietate este pe numele bunicului (decedat), iar noi prin succesiune am obținut certificat de moștenitor pentru suprafețele care ne revin nouă.
Întrebarea mea este: Se poate face întabularea respectivei parcele pe numele a celor patru moștenitori, fără să mai facem dezmembrarea parcelei cu topograf și măsurători? Adică în extrasul CF să figureze cei patru moștenitori ca și coproprietari?
Suprafața parcelei este mică, nu prea merită să cadastrezi niște ”straturi” până la urmă.
sucice, utilizator
Nu.
Pentru intabulare aveți nevoie de documentație cadastrala.