Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Mai poate beneficia firma de facilitati fiscale?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Mai poate beneficia firma de facilitati fiscale?

Buna ziua . Va rog sa ma ajutati daca se poate in urmatoare speta.
Se da firma X ( firma de constructii cu cod CAEN aferent )
Firma are venituri doar din constructii si nu realizeaza alte activitati. In anul in curs 2022 , firma inregistreaza o cifra de afaceri din constructii de 150 000 lei. Firma decide sa isi vanda un activ ( un teren ) cu suma de 500 000 lei.
Mai poate beneficia firma de facilitati fiscale? Avand in vedere ca principala conditie este ca procentul veniturilor din constructii sa fie de minim 80% din cifra de afaceri .
Afecteaza vanzarea activului cifra de afaceri ? Si automat neindeplinirea criteriului de acordare a facilitatilor fiscale ?
george-neagu, moderator
Nu afecteaza pentru ca venitul din vanzarea activelor nu intra in cifra de afaceri ( nu intra in clasa 70 ) ci in 7583
Multumesc