avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire de pe unchiiul meu, fratele lui tata. Nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire de pe unchiiul meu, fratele lui tata. Nu avea copii ...

Mostenire de pe unchiiul meu, fratele lui tata. Nu avea copii si avea o sotie.Am dreptul la mostenire ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 10:54, 15 Decembrie 2023
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveți, dacă tatăl dvs. nu mai este în viață. Și cu condiția ca unchiul dvs. să nu-i fi lăsat soției un testament (legat universal).
Dvs, în calitate de colateral privilegiat, sunteți moștenitor, dar nu sunteți și moștenitor rezervatar. Ca atare, puteați fi înlăturat de la moștenire prin testament. (Colateralii privilegiaţi sunt fraţii şi surorile defunctului, precum şi descendenţii acestora, până la al patrulea grad inclusiv cu defunctul)
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iulie 2022
romascanu, moderator
Caut un notar sau advocat pt mostenire
notarul competent e cel de pe raza ultimului domiciliu al unchiului, acolo dezbateti succesiunea.
A trecut peste un an de la decesul unchiului, sper ssa fi acceptat in termen mostenirea, altfel...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce conditii ma pot mosteni pe mine fratii vitregi (dupa tata) ? mariusb74 mariusb74 Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu un sfat. Parintii mei au divortat cand aveam 4 ani.Eu am ramas cu mama in apartamentul in care stam si acum (ea a preluat ... (vezi toată discuția)
Frate mostenitor? trueblack trueblack Am un frate vitreg dupa tata.A fost conceput cu o alta femeie in perioada in care tata era inca casatorit cu mama.Ulterior au divortat.Fratele poate sa ma ... (vezi toată discuția)
Apartament cumparat inainte de a fi casatorit prin credit prima ... larahau larahau Apartament cumparat inainte de a fi casatorit prin credit prima casa (inca activ) cu asigurare platita. Sunt casatorit de 6 ani fara copii. In caz de deces al ... (vezi toată discuția)