Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire de pe unchiiul meu, fratele lui tata. Nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire de pe unchiiul meu, fratele lui tata. Nu avea copii ...

Mostenire de pe unchiiul meu, fratele lui tata. Nu avea copii si avea o sotie.Am dreptul la mostenire ?
~ Conținut șters la cerere ~
Aveți, dacă tatăl dvs. nu mai este în viață. Și cu condiția ca unchiul dvs. să nu-i fi lăsat soției un testament (legat universal).
Dvs, în calitate de colateral privilegiat, sunteți moștenitor, dar nu sunteți și moștenitor rezervatar. Ca atare, puteați fi înlăturat de la moștenire prin testament. (Colateralii privilegiaţi sunt fraţii şi surorile defunctului, precum şi descendenţii acestora, până la al patrulea grad inclusiv cu defunctul)
romascanu, moderator
Caut un notar sau advocat pt mostenire
notarul competent e cel de pe raza ultimului domiciliu al unchiului, acolo dezbateti succesiunea.
A trecut peste un an de la decesul unchiului, sper ssa fi acceptat in termen mostenirea, altfel...