Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Este legala montarea unei camere de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Este legala montarea unei camere de supraveghere pe ...

Buna ziua!
Este legala montarea unei camere de supraveghere pe scara blocului de catre un singur locatar (in dreptul usii lui)?
Pentru uz personal, supraveghind propria locuinta, neincalcind normele GDPR poate sa-si instaleze acea camera de supraveghere fara probleme. Nu incalca nici o lege. Nu trebuie montaj autorizat. Daca vecinii sunt asa de scrupulosi cu folosirea "proprietatii comune" va pune suportul de prindere pe tocul propriei usi.
www.avocatnet.ro/articol_516...
latka, moderator
Legal,pentru detinere sistem de supraveghere video,de catre orice persoana fizica sau juridica in parte comuna este necesar respectarea dispozitiilor in domeniu care obliga proprietarul/beneficiarul sistemului sa detina autorizatie de supraveghere de la politie,analiza securitatii la risc -unde sa fie amplasate camerele si cate la numar si sistemul de supraveghere sa fie semnalizat
Cate asociatii de proprietari sau beneficiari persoane fizice locatari in condominii respecta aceste dispozitii??
Iar incepeti ! Nu dati si temeiul legal care obliga persoanele fizice la asa ceva ? Altfel sunt afirmatii fara acoperire si iar induceti in eroare utilizatorii forumului.

Cind ma refer la temei legal as prefera sa puneti textul exact din lege care se refera la detinerea autorizatiei celor ce-si monteaza singuri un astfel de sistem, respectind prevederile GDPR. Nu enumerarea titlurilor unor prevederi care nu au legatura cu speta.
latka, moderator
sunt afirmatii fara acoperire

Mai studiati dispozitiile in domeniu
Daca chiar doriti temei legal studiati temeinic obligatiile detinatorului de sistem de supraveghere
Daca aveati exprimare decenta faceam efortul sa va prezint suportul legal,inclusiv jurisprudenta-daca cunoasteti ce reprezinta aceasta,dar la cum va exprimati pe forum nu meritati efortul
Și eu mi-am montat un astfel de dispozitiv. Este foarte util mai ales pentru cei foarte înalți care trebuie să se aplece pentru a privi prin vizor, pentru că dispozitivul are fixat pe partea interioară a ușii un display generos. Dacă vecinii au a se teme că sunt supravegheați când se scarpină în .... nas, în zona proprietății comune și că astfel li se încalcă viața intimă, nu au decâ să o facă acasa .