Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara prietena mea are 15 ani,și vrea să se ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara prietena mea are 15 ani,și vrea să se mute la mine ...

Buna seara prietena mea are 15 ani,și vrea să se mute la mine eu am 23,noi ne iubim și din punct de vedere gândește matur.Iar legat de întreținutul actelor sexuale am hotărât împreună că vor avea loc doar după căsătorie cum se făcea odată ..Cum am putea sa facem acest lucru legal..!?
Pentru căsătorie va trebuie acordul expres scris al ambilor săi parinti, dar nu mai devreme de 16 ani.
Legal și legal, ar trebui sa așteptați sa împlinească 18 ani.
Dacă va iubiți, veti mai rezista încă 3 ani.
Însă nu știu ce înseamnă în viziunea dvs ca gândește matur...
Adică ea este perfect conștientă in cea ce se baga deja avem 1 an de relație ,ea își dorește o familie nu aventuri sau chestii legate de genul,problema este părinți ei.Tatal ei nu a vrut o niciodată iar când mama ei era însărcinată cu ea el a părăsito din cauza mamei ei că nu a vrut să o avorteze..!iar acum după 15 ani dintr-o dată este fata lui .Iar mama ei este de acord cu relația noastră dar din cauza tatălui ei care o amenința pe maicasa cu tribunalul îi este frica sa ne lase să ne mutăm împreună ,pentru că părinți ei când sau despărțit erau căsătoriți,iar la naștere legea la trecut pe el că tata deși el nu a fost să o recunoască iar ea poarta numele tatălui ei ,și mamei ei îi este frica că el o tot amenința cu poliția..cum putem rezolva asta legal iar problema cea mai mare că ea este din Vaslui și eu Brașov
Floryn9806, utilizator
V-am spus care e calea legala.
Faptul ca își dorește o familie nu înseamnă că e matura. E un vis pe care îl are orice fetita. Chiar și una de 7 ani.
Nici dvs la vârsta asta nu sunteți matur.
Matur din punct de vedere relațional ești după 28 ani, când ai terminat o scoala, ai o educație, o viziune, când ti-ai trăit niște experiente în materie de relații, când ai cunoscut mai multe tipologii de oameni, astfel încât sa știi ce vrei.
Cel mai probabil sunteți primul bărbat pentru ea și de aici atașamentul emoțional mai deosebit. Dar asta nu înseamnă nici că ești matur, nici ca știi ce vrei.
Doar se agata fiind prima relație.
Dvs ce sursa de venit aveți? E suficienta ca să plătiți cheltuielile casei și întreținerea amândurora?
Cine se va ocupa de casa (gătit, spalat, curățenie etc)?
Ce se întâmplă dacă rămâne însărcinată?
Ce se întâmplă dacă stand împreună realizați după X ani, ca de fapt nu merge și nu va potriviți?
De ce nu puteți avea pur și simplu o relație, fără sa va mutați împreună?
raluk0207, utilizator
ea își dorește o familie

una pe care acum nu o are.
cert e ca nu se poate muta cu dvs si nici casatori de acum.