Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,va rog sa ma ajutați într o problema: ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,va rog sa ma ajutați într o problema: mama a decedat ...

Bună ziua,va rog sa ma ajutați într o problema: mama a decedat iar tatăl meu sa recăsătorit iar înainte de căsătorie cu a a 2 soție avea moștenire de la părinți o casa cu pământ și de pe urma primei soții niște terenuri și un apartament care este trecut pe numele meu cu drept de întreținere. În cazul decesului tatălui ,cea de a doua sotia are vrun drept asupra bunurilor dobândite înainte de căsătorie și la apartamentul trecut pe mine cu drept de întreținere? Va mulțumesc anticipat.
Va rog sa ma ajutați la aceasta întrebare,sotia dea 2 moștenește 1/4 din ce are soțul decedat...dar după decesul ei , copii care ii are sotia din prima căsătorie au dreptul la acei 1/4 ?
Liviur83, utilizator
Da, mostenesc tot ce avea mama. Ce are mama? Si acea cota de 1/4.
După moartea mamei, Tatăl a moștenire it 1/4din ce avea mama -din aceasta moștenire are dreptul cea de a 2 soție? Și după decesul ei și copii ei? Sau îmi revine doar mie?
Înainte de căsătorie cu a 2 soție a moștenit o casa+pământ de la părinții lui , după căsătorie a 2 soție a vrut sa I dea o bucata de pământ pt a fa e casa unul din copii...însă ea a fost deșteaptă și a trecut pământul pe copilul ei . Adică ea nu are nimic pe numele ei totul e trecut pe copil. Atunci dacă ea are dreptul la 1/4 din ce are tata, după decesul ei nu ar trebui sa am și eu parte la acei 1/4 ca și copii ei? Sau acei 1/4 revine doar băiatului ei.

Liviur83 a scris:

După moartea mamei, Tatăl a moștenire it 1/4din ce avea mama -din aceasta moștenire are dreptul cea de a 2 soție? Și după decesul ei și copii ei? Sau îmi revine doar mie?

Da, are dreptul și soția tatălui la 1/4 din 1/4, pe care tatăl l-a moștenit de la mama.
La decesul soției, cota de 1/16 va fi moștenită de copiii ei.