avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Buna ziua!Am 5 salariati.As vrea sa bag insa doar 4 angajati in somaj tehnic ptr 3 luni .Se poate? Sau trebuie sa-i bag pe toti?Ms
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:44, 19 Ianuarie 2010
corina.trandafir a scris:

Exact asa cum auzisem ca ordonanta 28/2009 este valabila pana la 31.12.2009
In cazul asta eu ca angajator ce solutii am....daca nu ii mai pot trimite in somaj tehnic?


Ii puteti trimite in "somaj tehnic", insa se va plati toate contributiile datorate bugetului de stat atat de catre salaroat , cat si de catre angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demersuri pentru somaj tehnic RAD NICOLETA RAD NICOLETA Buna ziua ! Doresc sa ma informez care sunt pasii ce trebuie urmati pentru ca un angajat sa poata fi trimis in somaj tehnic , care dintre declaratii lunare ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic ecodava consult srl ecodava consult srl In luna noiembrie 2009 am depus o adresa la ITM prin care anuntam somaj tehnic pentru salariatt firmei in perioada 16.11.2009- 16.02.2010. Atunci, cei de la ... (vezi toată discuția)
Somaj tehnic ContSters74221 ContSters74221 spuneti-mi va rog ce acte sunt necesare sa intocmeasaca un inspector resurse umane la trimiterea in somaj tehnic a unor angajati?cum ar trebuii intocmita ... (vezi toată discuția)