Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua,
Dupa decesul mamei am deschis un dosar de succesiune ,singurii mostenitori fiind eu si sora mea . Sora a decedat, succesiunea nefiind finalizata. La data decesului era casatorita si avea un copil. Cum se incheie succesiunea dupa mama si ce cota asupra mostenirii are dreptul fiecare mostenitor ?
In calitate de mostenitori ai surorii mele, in baza certificatului de calitate de moștenitor. In urma vanzarii vor primii cota stabilita prin acest certificat si succesiunea dupa mama este inchisa .
Da, dar după cum am spus mai sus, moștenitorii mamei veti fi dvs și sora (care era în viața când mama a murit).
Iar, mai departe, cota surorii va fi moștenită de soț si copil.
Certificatul de calitate de moștenitor nu cuprinde bunurile, și ca atare, nu este act de proprietate.
Nu se poate vinde cu certificatul de calitate de moștenitor.
Multumesc din suflet ! M-ati ajutat enorm.
Puteti sa-mi spuneti daca sora a stat cu sotul 35 ani ( casatoriti 15 ani ) si au locuit in casa parintilor lui , la dezbaterea succesiunii dupa decesul ei are dreptul la vre-o cota de mostenire din aceste bunuri ( casa, teren...)? Gandesc ca poate masa succesorala cuprinde doar mostenirea din partea mamei, si nu depind de rezolvarea mostenirilor cumnatului.
Cumnatul si nepotul pot renunta amandoi la succesiunea sotiei/ mamei ?
Multumesc !
Nu. Ca sotul surorii traieste. Va mosteni cumnatul dvs, in calitate de fiu.
Daca ar fi decedat cumnatul inaintea surorii, ar fi fost aceeasi situatie: pe socrii surorii ii mostenea cumnatul, iar pe cumnat sora dvs si copilul.

Cumnatul si nepotul pot renunta amandoi la succesiunea sotiei/ mamei ?

Da, dar nu rezolva problema cu nimic. Ca mostenirea dupa sora trebuie dezbatuta oricum.