Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... duminica seara mi s_a spart contul de instagram. Mi ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

duminica seara mi s_a spart contul de instagram. Mi ...

Bună ziua duminica seara mi s_a spart contul de instagram. Mi s-a modificat numele de instagram și adresa de e-mail și parola eu nemaiputând sa întru în cont. Persoana care a spart contul postează despre criptomonede trimite mesaje prietenilor din lista ce sa facă ca să câștige bani iar azi am primit un mesaj conform căruia trebuie sa plătesc 700 de eura dacă vreau contul înapoi. Ce este de făcut ca să mi se blocheze contul de instagram

Da dar fără răspuns. Chiar nu știu ce sa fac

adriandimitriu a scris:

ati cerut blocarea contului de catre Instagram?

daca Instagram nu ia nici o masura, nu puteti face nimic. E firma lor, website-ul lor, dvs nu platiti nimic, prin urmare sunteti tolerata si nu aveti nici un drept. dar nu doar dvs. toti utilizatorii neplatitori din Lumea asta
In link-ul de la finalul acestei fraze aveti despre cum faceti recuperarea ultima solutie fiind resetarea telefonului la setarile din fabrica, daca nu reusiti sunati-ma pe acest nr fix 0344103379, sunati de mai multe ori la ore diferite, pana reusim sa vorbim [ link extern ]
route, utilizator
În răspunsurile ulterioare precizează ca a facut o.plangere pe mail.pt care nu a primit răspuns
Sfatul meu se referea la plângerea respectiva..

adriandimitriu a scris:

Atrag atenția că utilizatoarea dorește ca Instagram să-i blocheze contul. Cu scuze

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Plângerile penale nu se formuleaza pe mail,mergeți la politie solicitați sa discutați cu cineva spuneți ca vreți sa formulați o plângere sau și mai bine o faceți în scris o depuneți la parchet cu nr înregistrare.Solutionarea unui dosar penal durează ani nu aveți ce sa așteptați prin mail..