Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, dețin un local având ca activitate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, dețin un local având ca activitate principala bar. ...

Bună ziua, dețin un local având ca activitate principala bar. Am dori sa organizam niște petreceri pentru promovare, sa chemam dj sau diferiți artiști. Menționez ca avem autorizație isu,analiza de risc, autorizație de funcționare ca bar pana la ora 24,petrecerile se vor tine doar pana la 24.Ce altceva avem nevoie pentru a fi în regula menționând ca în vecinătate avem și niște blocuri și sa nu avem probleme cu vecinii.
Sa respectati legea 61/1991 :
Articolul 2
Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
.................................
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
27) organizarea de petreceri cu caracter privat și utilizarea de aparatură muzicală la intensitate de natură a tulbura liniștea locuitorilor, în corturi, alte amenajări sau în spațiu neacoperit, situate în perimetrul apropiat imobilelor cu destinația de locuințe sau cu caracter social, în mediul urban;
..................................
[ link extern ]
Ca sa nu intrati in conflict cu vecinii si cu autoritatile va revine obligatia sa respectati normele in vigoare-inclusiv cele referitoare la pragul fonic
Nu exista nici un prag fonic in legea 61/1991. Alte legi care vorbesc de prag fonic nu se aplica la relatiile intre vecini.